Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 22:05

Tanzánia

Záhadným ochorením, na ktoré zomrelo päť ľudí, bola marburská horúčka

Vírus marburg je veľmi nebezpečný patogén. Postihuje niekoľko telesných orgánov, spôsobuje vysokú horúčku a krvácanie.

Ministerka zdravotníctva Ummy Mwalimuová vyzvala občanov, aby zachovali pokoj, a ubezpečila, že vláde sa podarilo dostať šírenie choroby pod kontrolu. Dodala, že traja pacienti sa liečia v nemocnici a úrady trasujú ich 161 kontaktov.

Vírus marburg je veľmi nebezpečný patogén. Postihuje niekoľko telesných orgánov, spôsobuje vysokú horúčku a krvácanie. Patrí do čeľade vírusov nazývaných filovírusy, kam patrí aj ebola, ktorá v Afrike spôsobila niekoľko epidémií. Na toto ochorenie v súčasnosti neexistujú žiadne vakcíny ani antivírusová liečba. Viaceré liečebné postupy sú v štádiu vyhodnocovania. Objavili sa aj prví „kandidáti“ na očkovaciu látku proti tejto chorobe.

Vírus šíri kaloň plavý (alebo kaloň palmový). Samotné netopiere neohrozuje, môžu ho však preniesť na primáty vo svojej blízkosti vrátane ľudí. Následne môže nastať prenos z človeka na človeka, a to cez kontakt s krvou alebo inými telesnými tekutinami.

Vláda minulý týždeň vyslala do regiónu Kagera na severozápade Tanzánie v pohraničí s Ugandou tím rýchlej reakcie, aby vtedy ešte neidentifikovanú chorobu preskúmal. Svetová zdravotnícka organizácia ocenila rýchlu reakciu Tanzánie na vypuknutie nákazy a dodala, že je pripravená pomáhať pri jej zvládaní.

Susedná Uganda epidémiu spôsobenú vírusom marburg zažila v roku 2017. Momentálne je v stave vysokej pohotovosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.