Tretia hodina telesnej výchovy v školách Podľa školských organizácií je to nesystémové riešenie

Parlament posunul návrh zákona do druhého čítania. Podporilo ho 111 poslancov. 
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Pätica školských organizácií sa zhodla, že väčšia pohybová aktivita je dôležitá pre fyzické i psychické zdravie detí. Upozornili však na to, že zavedenie tretej hodiny telesnej výchovy "bez zohľadnenia ďalších súvislostí by dostalo drvivú väčšinu riaditeľov a zriaďovateľov do pozície vazalov úlohy, ktorú v súčasnosti z viacerých dôvodov nedokážu ani reálne zabezpečiť".

Píše sa to v liste, ktorý ministrovi školstva Jánovi Horeckému poslalo päť organizácií zastupujúcich štátne aj neštátne základné školy – Asociácia evanjelických škôl Slovenska, Asociácia súkromných škôl Slovenska, Združenie katolíckych škôl Slovenska, Združenie základných škôl Slovenska a Zväz školských asociácií a združení SR. 

Zavedenie viac hodín telesnej výchovy bez komplexného systémového riešenia považujú školské organizácie za škodlivý, jednostranný a nekoncepčný krok s predpokladanými vážnymi dôsledkami pre školskú prax.

Upozorňujú, že už v súčasnosti model rámcového učebného plánu umožňuje školám vyučovať na prvom stupni tri hodiny telesnej výchovy, čo mnohé školy aj využívajú. Žiadajú ministra, aby toto riešenie odmietol a k téme zaujal systémový prístup. 

"Zavedenie povinnej tretej vyučovacej hodiny telesnej výchovy v týždni spôsobí v základných školách zbytočný tlak na vedenie škôl," tvrdí prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková. Vedenie škôl bude podľa nej musieť túto zmenu zaviesť a nájsť jej miesto v rozvrhu hodín. "Už teraz, vychádzam z vlastnej riaditeľskej skúsenosti, prispôsobujeme tvorbu rozvrhu kapacite jednej telocvične pre 486 žiakov. Rovnako bude pre nás obťažné zamestnať personál na kvalitné vyučovanie telesnej výchovy," povedala. Pobyt vonku, kde nie je dostatok priestorových možností v telocvični, nerieši podľa Horníkovej problém s pohybom detí v mladšom školskom veku.

"Riešenie nedostatku pohybu mládeže pridaním hodín telesnej výchovy považujem za rovnako chybné riešenie, ako keď sme pred niekoľkými rokmi riešili problém narastajúceho extrémizmu pridaním hodiny dejepisu," povedal prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska Daniel Masarovič s tým, že extrémizmus v štáte narástol.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Slovensko Školy základná škola telesná výchova
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť