Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
14. marec 2023

Prognóza analytikov

Koľko bude žiakov na školách v najbližších rokoch a koľko učiteľov bude chýbať?

Už dnes je nedostatok učiteľov u nás alarmujúci. Prognóza ukazuje, že sa to ani v najbližších rokoch nezlepší.

Koľko bude žiakov na školách v najbližších rokoch a koľko učiteľov bude chýbať?

Ilustračné foto: TASR

Počet žiakov na základných a stredných školách v najbližších rokoch narastie, počet škôlkarov a vysokoškolákov mierne klesne. Učiteľov bude na slovenských školách stále akútny nedostatok.

To je v skratke prognóza na najbližšie roky od analytikov Inštitútu vzdelávacej politiky a Ekonomického ústavu SAV, ktorí ju vytvorili na úrovni okresov s využitím tzv. mikrosimulačného nástroja. Ten zohľadňuje základné procesy ako demografia, vzdelávanie a ekonomická aktivita.

Čo ukázal?

Preplnené škôlky by už nemuseli byť problém

Od aktuálneho roku môžeme pozorovať, že počet detí v materských školách mierne klesá. Najväčší pokles do roku 2030 sa očakáva podľa analytikov v Bratislavskom kraji (predovšetkým v dôsledku nižšej fertility a menej početných vekových kohort). Vekové kohorty v Bratislavskom kraji sú veľmi nerovnomerné. Pre porovnanie, v roku 2021 sa narodilo o takmer tisícku detí menej než tri roky predtým. Počty žiakov v škôlkach budú pozvoľna klesať aj v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Žiakov bude naďalej pribúdať v Prešovskom a Košickom kraji a pomalším tempom aj v Žilinskom kraji.

Model ešte nezohľadnil právny nárok na umiestnenie pre 3- a 4-ročné deti, o ktorom by mal v týchto dňoch hlasovať parlament.

„Je možné, že pokles v počte žiakov materských škôl Bratislavského kraja bude v skutočnosti menej dramatický, keďže uvoľnenie kapacít z dôvodu slabších populačných ročníkov umožní školám prijať viac žiakov,“ vysvetľujú analytici.

„Ďalším faktorom zodpovedným za nižšie počty žiakov materských škôl v Bratislavskom kraji v rámci predikcie je obmedzenie vonkajšej migrácie, ktoré sa udialo v roku 2021. Pri opätovnom náraste mobility do Bratislavských okresov v budúcich obdobiach môžeme predpokladať aj zvýšenie počtu žiakov materských škôl v Bratislavskom kraji.“

Na základných školách by malo dôjsť v najbližších rokoch k nárastu žiakov. Od roku 2025 sa však tento rast spomalí. Žiaci budú pribúdať v každom kraji s výnimkou Banskobystrického.

Najvýraznejší nárast do roku 2030 očakávajú analytici v Bratislavskom a Žilinskom kraji, čo je spôsobené prechodom žiakov z materských škôl v rámci silných populačných ročníkov.

Ako to bude vyzerať na stredných školách? Do roku 2027 žiakov výrazne pribudne, potom sa očakáva spomalenie rastu. V roku 2030 by mal nastať ich mierny pokles. Analýza vysvetľuje, že výrazný nárast počtu žiakov by mal byť ťahaný hlavne demografickým vývojom na západe Slovenska, a to predovšetkým situáciou v Bratislavskom kraji.

Inzercia

Vysokoškolákov ubúda, tento trend sa však pomaly zastaví. Podľa prognózy nastane od roku 2026 mierne zlepšenie, ale do roku 2030 sa počty študentov vysokých škôl dostanú iba na úroveň z roku 2021.

Chýbať budú tisícky učiteľov

Dôležitou otázkou je, či bude mať kto deti v školách vzdelávať. Už dnes je nedostatok učiteľov u nás alarmujúci. Prognóza ukazuje, že sa to ani v najbližších rokoch nezlepší.

Ako tvrdia analytici, kritická situácia v oblasti stavu učiteľov v jednotlivých druhoch škôl je spôsobená predovšetkým vyšším vekom učiteľov. „Ich nedostatočným nahradzovaním mladšími učiteľmi sme dospeli až do stavu, keď priemerný vek učiteľa je viac ako 45 rokov. Zatiaľ čo veková štruktúra učiteľov na základných školách v roku 2021 nebola kritická, situácia v prípade materských a stredných škôl sa takou už stala.“

Kým podiel učiteľov vo veku 60 a viac rokov predstavoval pred dvomi rokmi na základných školách 9 percent, v materských školách bol tento podiel na úrovni 13 percent a na stredných školách dokonca 16 percent. Na stredných školách je takmer 5 percent učiteľov starších ako 63 rokov.

„Z toho vyplýva, že v najbližšom období bude školstvo čeliť veľkému počtu učiteľov odchádzajúcich do dôchodku alebo nárastu počtu pracujúcich učiteľov v dôchodkovom veku,“ píše sa v analýze.

Zatiaľ čo v období rokov 2022 až 2025 sa nedostatok učiteľov pravdepodobne prehĺbi každý rok o 1 600, v období rokov 2026 až 2030 prognózujú analytici nárast nedostatku učiteľov na viac ako 2 100 pedagógov ročne.

Pred dvomi rokmi nastúpilo do škôl na učiteľské pozície len necelých 39 percent absolventov magisterských pedagogických smerov. Ak by mal nastať súlad medzi ponukou a dopytom v prognózovanom období, v rokoch 2022 až 2025 by podľa analýzy muselo až 87 percent absolventov pedagogických smerov nastúpiť na pozíciu učiteľa. V rokoch 2026 – 2030 táto hodnota predstavuje až 106 percent.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.