Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. marec 2023

Zverejnené kamerové záznamy z nepokojov v Kapitole

Videá nikoho nezbavujú viny, ale poukazujú na značné politické preháňanie

Ako sa americká konzervatívna scéna pozerá na nedávno zverejnené kamerové záznamy zachytávajúce dianie v Kapitole, keď doň vtrhli priaznivci Donalda Trumpa.

Videá nikoho nezbavujú viny, ale poukazujú na značné politické preháňanie

Výtržníci v americkom Kapitole 6. januára 2021. Foto: TASR/AP

Predseda americkej Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sprístupnil jednému z najznámejších televíznych komentátorov v USA, Tuckerovi Carlsonovi, záznamy bezpečnostných kamier zo 6. januára 2021.

The Daily Wire informuje o tom, že televízia Fox News tak exkluzívne dostala prístup k 40-tisíc hodinám kamerového záznamu zo dňa, keď v Kapitole došlo k výtržnostiam zo strany priaznivcov Donalda Trumpa. Ich zverejnenie bolo jednou z vyjednávacích podmienok republikánskych rebelov, ktorí blokovali zvolenie McCarthyho za predsedu Snemovne reprezentantov, pripomína Echo.

„Malé percento z nich [výtržníkov] boli chuligáni, ktorí sa zúčastnili na vandalizme. Ale väčšina z nich taká nebola. Boli mierumilovní. Dodržiavali poriadok a boli krotkí. Neboli to vzbúrenci, boli výletníci,“ tvrdí o záberoch Carlson.

Komentátor svojou poslednou poznámkou najskôr odkazuje aj na Jacoba Chansleyho, ktorý sa so svojím imidžom zahŕňajúcim rohy na hlave a odhalený trup stal symbolom nepokojov. Zverejnené záznamy ukazujú, ako sa tento muž v osudný deň voľne prechádza po chodbách Kapitolu v sprievode dvoch policajtov a dokonca míňa hlúčik policajtov, ktorí ho nijakým spôsobom nezastavia.

Chansley sa neskôr priznal k tomu, že narúšal úradný postup (v tomto prípade oficiálne potvrdenie výsledkov volieb prezidenta Senátom) a dostal za to 41 mesiacov odňatia slobody.

Na ďalšom zo záberov vidno policajta Briana Sicknicka, o ktorom denník New York Times pôvodne informoval, že zomrel po tom, ako ho výtržníci udreli hasičským prístrojom do hlavy. Denník neskôr opravil svoje tvrdenia, pretože sa prišlo na to, že Sicknick zomrel na mŕtvicu až deň po útoku na Kapitol.

Polícia Kapitolu v apríli 2021 zverejnila vyhlásenie, podľa ktorého pitva ukázala, že Sicknick zomrel „prirodzenou smrťou“, a vylúčilo sa to, že ho zavraždili výtržníci.

Na záberoch, ktoré získal Carlson, vidno, ako Sicknick prechádza po chodbách Kapitolu a živo gestikuluje. Zábery pritom vznikli až po tom, ako Sicknick prežil konfrontáciu s davom, čiže nemohol byť zavraždený výtržníkmi.

Zábery nemal dostať Carlson, tvrdí konzervatívny komentátor

Carlson svojimi komentármi akoby zľahčoval to, čo sa v Kapitole 6. januára naozaj stalo, keď napríklad hovoril o výtržníkoch ako o „výletníkoch“.

Inzercia

Svoj nesúhlas s ním už vo svojich textoch spomedzi predstaviteľov konzervatívnej scény vyjadrili napríklad Ben Shapiro alebo Andrew C. McCarthy. Obaja z týchto komentátorov však uznávajú, že zverejnenie záberov je dôležité minimálne v tom, že ukazuje, ako veľmi médiá preháňali, keď informovali o daných nepokojoch.

Andrew C. McCarthy kritizuje predstaviteľov oboch politických strán. O rozhodnutí republikána Kevina McCarthyho dať nahrávky práve Carlsonovi tvrdí, že nebolo šťastným riešením, keďže Carlson je komentátor, nie investigatívny novinár s reputáciou objektivity v očiach verejnosti.

Členovia Demokratickej strany však podľa McCarthyho zlyhali, keď výbor vyšetrujúci uvedené výtržnosti zmenili na „očividne stranícku, monochromatickú antitrumpovskú politickú exhibíciu“ a udržiavali nažive naratív o Trumpovom volaní po prevrate, počas ktorého americká demokracia visela na vlásku.

Zábery nikoho neospravedlňujú

O prípade Chansleyho prechádzajúceho sa po chodbách Kapitolu McCarthy uvádza, že policajti ho nezadržali najskôr preto, že nechceli riskovať eskaláciu napätia. Zároveň pripomína, že tento muž bol napokon odsúdený za narúšanie úradného postupu, nie za terorizmus.

Zverejnené videonahrávky teda tým, že ukazujú jeho mierumilovnosť, v skutočnosti Chansleyho nezbavujú viny, pretože ho usvedčujú presne z toho, za čo bol odsúdený – teda z toho, že bol tam, kde nemal byť, vtedy, keď tam nemal byť, a preto nemohol prebehnúť demokratický proces.

O pokus o prevrat nešlo

So Shapirom sa McCarthy zhoduje na tom, že je načase prestať o udalostiach zo 6. januára rozprávať ako o úplnom Götterdämmerungu (katastrofickom kolapse spoločnosti), keď americká demokracia údajne visela na vlásku. Kongres sa mohol zísť už niekoľko hodín po útoku, nikto nevyhodil Kapitol do vzduchu ani sa nepokúsil o masovú vraždu policajtov.

Technicky teda nešlo o pokus o štátny prevrat alebo zmenu politického systému, iba o neospravedlniteľné vyčíňanie časti priaznivcov Donalda Trumpa.

„Videá, ktoré teraz vidíme, nikoho nezbavujú viny. Potvrdzujú však dojem, že politické posolstvo demokratov o danom dni bolo cvičením vytvárania mýtov,“ píše McCarthy.

Shapiro ešte dodáva, že ak demokrati a médiá nechceli, aby ľudia vytvárali konšpiračné teórie o 6. januári, nemali len nepreháňať, ale aj byť viac transparentnými a ukázať ľuďom zábery bez toho, aby do toho boli štátne orgány dotlačené vyjednávaniami počas politických hier.

„Neustále zakopávali dôkazné nášľapné míny a dúfali, že nevybuchnú. Potom však míny vybuchli a oni sú tým šokovaní,“ tvrdí komentátor.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.