Únos Vietnamca
Parlamentný výbor si predvolal Žilinku, ktorý odmieta, že by sa v kauze nekonalo

Foto TASR
Ak sa zistí účasť slovenských štátnych orgánov na únose, bude podľa slov generálneho prokurátora aj vyvodená zodpovednosť.
Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť sa má 8. februára opäť zaoberať témou únosu Vietnamca cez Slovenskú republiku. Informácie k prípadu má podať generálny prokurátor Maroš Žilinka. Jeho pozvanie schválil výbor na štvrtkovom rokovaní. Bratislavská krajská prokuratúra tento týždeň informovala, že vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje.
K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko sa v tejto súvislosti zaoberalo možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.
V roku 2018 právoplatne odsúdili v Nemecku za účasť na únose Vietnamca Longa N. H. na takmer štyri roky väzenia. V pondelok (30. 1.) zatiaľ neprávoplatne odsúdili aj druhého obžalovaného na päť rokov odňatia slobody. Berlínsky súd uznal vietnamského občana L. Anh Tua za vinného zo špionážnej činnosti a spoluúčasti na trestnom čine obmedzovania osobnej slobody.
Bratislavská krajská prokuratúra tento týždeň informovala, že vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol, že by sa v kauze únosu Vietnamca nekonalo. Deklaroval, že vyšetrovanie prebieha a slovenské orgány činné v trestnom konaní pracujú. Uviedol to v pléne Národnej rady počas Hodiny otázok.
Žilinka zdôraznil potrebu získavania dôkazov zákonnými spôsobmi. Ak sa zistí účasť slovenských štátnych orgánov na únose, bude podľa jeho slov aj vyvodená zodpovednosť.
„Vždy sme tvrdili, že pokiaľ ide o podozrenia, prebieha trestné stíhanie vo veci,“ uviedol generálny prokurátor s tým, že vo veci sa vykonávajú zákonným spôsobom potrebné úkony. Podčiarkol, že orgány činné v trestnom konaní nemôžu pracovať na základe článkov v médiách, ale len na základe zákonom získaných dôkazov. Ozrejmil, že doteraz bolo vo veci vypočutých 62 svedkov a že orgány intenzívne komunikujú aj s inými krajinami na základe cezhraničnej spolupráce.
Apeloval aj na médiá, aby bez znalosti dôkazov a zistení netlačili článkami na vyšetrovateľov. Odmietol pritom podsúvanie naratívu zo strany médií aj niektorých politikov, že sa v tejto trestnej veci nekoná a že sa orgány činné v trestnom konaní snažia kauzu „ututlať“. „Nie je to pravda,“ vyhlásil Žilinka.
Žilinka kritizoval aj špekulatívne narábanie s doterajšími výrokmi prokuratúry v čase. Podčiarkol, že výroky jeho i prokuratúry vždy zodpovedali skutkovým a právnym záverom, ku ktorým dospeli v čase, keď ich prezentovali. Poznamenal, že vtedy nemohli vedieť, aké budú napríklad neskoršie zistenia nemeckých orgánov a nemohli teda na to ani reagovať pri vykonávaní úkonov a pri výsluchoch v minulosti. „Odmietam takúto manipuláciu,“ vyhlásil.
Generálny prokurátor v pléne reagoval na otázky Ondreja Dostála (SaS). Otvorené podľa Dostála ostáva to, či na únose participoval niekto zo Slovenska. Pýtal sa, či stále platí, že Generálna prokuratúra SR „nepovažuje za osožné, aby sa orgánmi činnými v trestnom konaní preskúmali podozrenia, či v kauze únosu vietnamského občana boli zainteresované osoby či orgány SR“.
Dnes treba vedieť
Francúzsko a dôchodková reforma
Stroskotal aj druhý návrh na vyslovenie nedôvery vláde, reforma je prijatá
Návrh krajnej pravice získal podporu iba 94 poslancov, potrebných bolo pritom až 287 hlasov.
Štyri a pol hodiny trval neformálny rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v Kremli. (tasr)
Dôkazom, aký košatý a miestami ťažko uchopiteľný je pontifikát pápeža Františka, sú aj komentáre a analýzy, ktoré vyšli v uplynulých dňoch pri príležitosti 10. výročia jeho zvolenia. Zhŕňa ich a hodnotí Imrich Gazda.
Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)
Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Ruská ofenzíva sa môže blížiť k svojmu vrcholu, tvrdia americkí experti
Inštitút pre štúdium vojny vo svojej poslednej správe o situácii na bojisku píše, že ruské útočné operácie sa v posledných týždňoch spomalili.
Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)
Popularita Oscarov medzi Američanmi dlhodobo klesá. Kým v roku 1998 slávnostný večer sledovalo rekordných 55 miliónov divákov a do roku 2018 ich bolo pravidelne viac ako 30 miliónov, za posledných 5 rokov ich počet neprekročil 20-miliónovú hranicu. Je otázne, či sa to kvótami podarí zmeniť. Píše Michal Lukáč.
Ukrajinská tajná služba sa prihlásila k likvidácii zradcu v Chersonskej oblasti
„Organizátor mučiarní v Chersonskej oblasti Serhij Moskalenko bol nedávno zlikvidovaný na dočasne okupovanom území,“ uviedla v tajná služba v pondelkovom vyhlásení.
V Nazarete útočili na kresťanskú školu
„Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám,“ hovorí pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema.