Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. január 2023

Rodičovský dôchodok

Vyplácať sa začne v lete. Policajti, vojaci aj ženy v domácnosti majú problém

Ženy v domácnosti sa k dôchodku nedostanú ani napriek výchove detí.

Vyplácať sa začne v lete. Policajti, vojaci aj ženy v domácnosti majú problém

Foto: TASR/Michal Svítok

Rok 2023 je prvým rokom, keď rodičia môžu dostať príplatok k dôchodku na základe počtu detí. Podľa zákona by sa mal vyplácať každý mesiac spolu so starobnou penziou, keďže však ide o nový systém, v tomto roku bude vyplatený jednorazovo.

Až do konca februára majú totiž deti šancu tento dôchodok svojim rodičom zamietnuť.

Zákon ešte neplatí ani mesiac, predsa sa však už objavili prvé ťažkosti, ktoré chce Sme rodina vyriešiť cez poslanecký návrh novely. Otázne je, či sa to v aktuálnej politickej situácii podarí.

Prinášame prehľad fungovania rodičovského dôchodku, ako aj možných zmien.

Ako ho rodičom zaručiť?

V prípade, že deti chcú, aby ich rodičia dôchodok dostávali, nemusia pre to urobiť nič. Systém je nastavený tak, aby ho penzisti dostali automaticky. Podľa slov hovorcu Sociálnej poisťovne Martina Kontúra by ho ľudia mali dostať maximálne do konca septembra. Ako však uviedol v Ranných novinách TV JOJ, v poisťovni sa budú snažiť, aby boli penzie vyplatené skôr.

Ľuďom tak v priebehu roka príde najskôr oznámenie o tom, že majú na rodičovský dôchodok nárok. V dokumente bude vyčíslená aj suma, ktorú by mali každý mesiac dostať od každého dieťaťa. Tento rok však dostanú celú čiastku v jednej výplate. V dnes ešte neznámy mesiac im tak príde vo zvyčajný deň vyplatenia starobného dôchodku na účet ďalšia platba.

Rodičovský dôchodok však nedostanú automaticky všetci rodičia. Ako na svojej stránke spresňuje Sociálna poisťovňa, nárok na jeho výplatu vzniká po dovŕšení dôchodkového veku, a to aj v prípade, že rodič už predtým dostával výsluhový dôchodok.

Okrem toho rodič musí mať odpracovaných minimálne 15 rokov, čo je podmienka na získanie nároku na starobný dôchodok. Ak teda bola napríklad matka celý život ženou v domácnosti, nárok na rodičovskú penziu nemá. A to ani v prípade, že vychovala tri deti a tie pracujú a odvádzajú odvody.

Aký typ povolaní je z rodičovského dôchodku vylúčený?

Podľa aktuálneho znenia zákona rodičovský dôchodok získajú rodičia iba od detí, ktoré odvádzajú odvody do Sociálnej poisťovne. Vylúčení sú z neho teda policajti, vojaci, colníci, ako aj hasiči, ktorí fungujú podľa iného systému.

To by sa však malo zmeniť. Poslanci za Sme rodina Miloš Svrček a Jozef Lukáč totiž už predložili novelu zákona o sociálnom poistení, vďaka ktorej by sa tento problém mal vyriešiť. Otázne však je, či sa novelu podarí v parlamente pretlačiť.

Rodičovský dôchodok dostanú aj rodičia živnostníkov, ale iba ak platia odvody.

V prípade, že sú potomkovia aktuálne na materskej, prípadne rodičovskej dovolenke, sú poistencami štátu, ktorý za nich odvádza odvody na dôchodkové poistenie. Aj ich rodičia tak majú nárok na rodičovský dôchodok.

Čo robiť, ak nechcem, aby moji rodičia dostávali rodičovský dôchodok?

Potomok môže svojim rodičom zamietnuť rodičovský dôchodok. Môže tak urobiť do konca februára, stačí vyplniť na to určený formulár a zaslať ho s overeným podpisom Sociálnej poisťovni. Rovnaký formulár sa používa aj v prípade, že niekto chce, aby dôchodok nepoberali jeho biologickí, ale náhradní rodičia. K formuláru však musí pridať aj rozhodnutie súdu o zverení do pestúnskej starostlivosti.

Inzercia

Deti môžu tiež rozhodnúť, že chcú, aby dôchodok dostával iba jeden rodič. Vždy však dostane iba svoju časť, nemôže sa stať, že by jeden rodič dostal peniaze za oboch.

Vyhlásenie sa podáva raz ročne a raz prijaté rozhodnutie o nároku na rodičovský dôchodok má platnosť päť rokov. Ak teda v tomto roku poisťovňa rozhodne, že rodičia majú právo na rodičovský dôchodok, bude im chodiť nasledujúcich päť rokov, a to i v prípade, že by v budúcom roku ich dieťa podalo vyhlásenie, že nechce, aby bol jeho rodičom priznaný. Toto vyhlásenie by sa zobralo do úvahy až v roku 2028.

O koľko si rodičia prilepšia?

Rodičovský dôchodok sa odvíja od výšky príjmov dieťaťa, pričom do úvahy sa berú hrubé príjmy spred dvoch rokov. Presná suma sa určuje ako 1,5 percenta z jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacieho základu. Vďaka tomu rodič dostane dôchodok, aj ak jeho dieťa nepracovalo celý rok.

Príklad

Ak teda napríklad dieťa v roku 2021 zarábalo 1 211 eur mesačne, ale pracovalo iba 10 mesiacov, úhrn vymeriavacieho základu bude 12 110 eur. Jedna dvanástina z tejto sumy je 1 009 eur a mesačný rodičovský dôchodok jeho rodiča tak dosiahne výšku 15,14 eura.

Ak by dieťa pracovalo celých 12 mesiacov, úhrn vymeriavacieho základu by dosiahol 14 532 eur a mesačný rodičovský dôchodok by bol 18,17 eura.

Výška rodičovského dôchodku je však ohraničená a maximálne môže dosiahnuť 21,8 eura mesačne od jedného dieťaťa.

Kto nový dôchodok zaplatí?

Ministerstvo práce odhadlo, že nový dôchodok bude dostávať 800- až 850-tisíc ľudí, no všetko sa bude vyvíjať aj podľa toho, koľko detí sa rozhodne svojim rodičom túto dávku odoprieť.

Celkovo má naň nárok 80 percent penzistov. Podľa údajov ministerstva práce má 136-tisíc z nich jedno dieťa, 426-tisíc dve deti, 181-tisíc tri, 46-tisíc štyri a 27-tisíc viac ako päť detí.

Rezort odhaduje, že v tomto roku by malo ísť na rodičovský dôchodok okolo 270 miliónov eur, v tomto odhade však nie sú započítané výdavky na rodičov detí pracujúcich ako policajti či vojaci, ktorí sa do systému dostanú až neskôr.

Prostriedky na pokrytie nového výdavku budú pochádzať zo štátneho rozpočtu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.