Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. január 2023, 07:10

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinskí vojaci odolávajú novým ruským útokom na mesto Soledar

Ukrajinskí vojaci odolávajú novým ruským útokom na mesto Soledar

Foto – K. Tymoshenķo

Podľa ukrajinského prezidenta sú nové útoky „ešte tvrdšie“ ako útoky na Bachmut, ktorý sa Moskva snaží dobyť už niekoľko mesiacov.

Ukrajinské jednotky odolávajú „novým a ešte tvrdším útokom“ ruských jednotiek na mesto Soledar, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Soledar sa nachádza blízko mesta Bachmut na východe Ukrajiny, ktoré sa Moskva snaží dobyť už niekoľko mesiacov.

„Ďakujem všetkým našim vojakom, ktorí bránia náš Bachmut... (a) všetkým bojovníkom v Soledare, ktorí odolávajú novým a ešte ťažším útokom votrelcov!“ vyhlásil Zelenskyj v pravidelnom videoposolstve. Ako dodal, jeho vojaci „získali dodatočný čas a (uchovali) sily pre Ukrajinu“.

Ukrajinský prezident zároveň podľa agentúry DPA opísal situáciu v meste Soledar ako „naďalej mimoriadne napätú“. „Je to veľmi ťažké: Nezostali tam už takmer žiadne neporušené múry,“ podotkol.

„Aj keď však okupanti v súčasnosti sústreďujú svoje najväčšie úsilie na Soledar, výsledkom tohto ťažkého a pretrvávajúceho boja bude oslobodenie celého nášho Donbasu,“ ubezpečil Zelenskyj. Odpor ukrajinských vojakov v Soledare podľa neho získa čas pre celú tamojšiu armádu. „Boj o Donbas pokračuje,“ dodal.

O masívnych ruských útokoch na mesto Soledar predtým informovala aj námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Soledar je spolu s neďalekým Bachmutom časťou ukrajinského obranného múru pred oblasťou medzi Slovianskom a Kramatorskom, píše DPA.

Inzercia

Rusko dosiahlo pokrok v úsilí o dobytie Bachmutu, tvrdia Briti

Ruské sily dosiahli mierny pokrok v bojoch o mesto Bachmut na východe Ukrajiny, kde Moskva útočí už niekoľko mesiacov. TASR o tom informuje na základe utorkovej správy britského ministerstva obrany.

Ruskej armáde a príslušníkom Vagnerovej skupiny sa počas posledných štyroch dní podarilo dostať do strategicky dôležitého mesta Soledar. Leží približne 10 kilometrov severne od Bachmutu, čo je hlavný krátkodobý cieľ Moskvy, píše britský rezort obrany.

Úspech v Soledare by mal Rusom umožniť priblížiť sa k Bachmutu zo severu a prerušiť ukrajinské komunikačné linky.

Boje sa zameriavajú na prístupové cesty do opustených  štôlní soľných baní pod mestom v celkovej dĺžke 200 kilometrov.

„Obe strany sú znepokojené, že (tieto cesty) mohli byť použité na preniknutie za ich línie,“ píše ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva.

Rusko v oblasti Bachmutu vyvíja zvýšené úsilie, je však nepravdepodobné, že v blízkej budúcnosti sa mu podarí mesto obsadiť, konštatuje rezort obrany. Ukrajinské sily tam majú stabilné obranné pozície a kontrolujú aj zásobovacie cesty.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Smer nikdy nepôjde cestou politiky vylučovania spolupráce s inými stranami. Reaguje tak na slová ministra práce Milana Krajniaka, ktorý povedal, že Sme rodina má, pokiaľ ide o povolebnú spoluprácu, tri podmienky a Smer či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. (tasr)

pred 11 hodinami

Izraelská polícia v sobotu skoro ráno v Jeruzaleme zastrelila muža, ktorý sa údajne pokúsil vytrhnúť zbraň policajtovi hliadkujúcemu pri vchode na posvätnú Chrámovú horu. Incident vyvolal obavy z ďalších násilností v čase zvýšeného napätia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.