Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. december 2022, 10:20

Politici a vedci spomínajú na Krčméryho

Svätý muž. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť. Najväčší Slovák moderných dejín

Svätý muž. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť. Najväčší Slovák moderných dejín

Foto: Postoj

„Bol mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých,“ hovorí o Krčmérym prezidentka Čaputová. Pre Mistríka išlo o človeka, s ktorým nemuseli všetci vo všetkom súhlasiť, no nebolo možné ho nemať rád.

V utorok 20. decembra zomrel vo veku 62 rokov profesor a lekár Vladimír Krčméry. Významný slovenský infektológ a epidemiológ, ktorý zohral dôležitú úlohu počas pandémie covidu i v očkovacej kampani. Ako na neho spomínajú politici či vedci?

 

Prezidentka Zuzana Čaputová

Svoj život zasvätil slabým a chorým. Profesor Vladimír Krčméry – lekár a odborník na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu – nás navždy opustil. Bol mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých k lekárskej službe v chudobných krajinách či k pomoci najslabším. Počas pandémie koronavírusu to bol práve on, kto výrazne prispel svojimi skúsenosťami a autoritou k tomu, že sme dokázali tento boj zvládnuť.

Vladimír Krčméry bol vždy plný optimizmu a nádeje a takého si ho budem pamätať. Česť jeho pamiatke.
 

Premiér Eduard Heger

Zomrel človek s veľkým srdcom. S veľkým zármutkom som prijal správu o úmrtí profesora Vladimíra Krčméryho. Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol – najchudobnejším z chudobných. Počas pandémie stál v prvej línii zdravotníkov. Odhodlaný ju poraziť. Zvládli sme to, pán profesor.

Odpočívaj v pokoji, môj drahý priateľ!
 

Igor Matovič, predseda OĽaNO a minister financií

Nech sa nikto z mojich známych nehnevá – ale nikdy v živote som nestretol lepšieho Človeka, ako bol on. Neúnavný Dobrák, ktorý nedokázal obsedieť bez toho, aby neustále pomáhal ľuďom. Keď trpeli v Afrike, išiel za nimi tam. Keď HIV deti v Kambodži, išiel tam. Keď zúfalí ľudia po zemetrasení na Haiti, bol hneď tam. V zime na hranici s Ukrajinou, posledné mesiace na hranici v Kútoch. Medzitým desiatky iných projektov pre núdznych na Slovensku aj vo svete. Vždy bez ohľadu na seba a najmä svoje chatrné zdravie. Dve veci som mu však povedať nestihol – že Ľutujem, že kvôli jeho nezištnej pomoci v covidovom konzíliu, kam som ho povolal do služby, sa toľko zla na neho osopilo. A druhé – Ďakujem, že ako 36-ročný najmladší profesor medicíny na Slovensku našej rodine pomohol so súrnym vyšetrením ocina, a tak som ho prvýkrát spoznal.

Zomrel úžasný človek, doslova svätý muž. Verím, že už dnes si v nebi, Braacho. Tvoj IM
 

Boris Kollár, predseda parlamentu a Sme rodina

Vladko môj… trhá mi srdce.
 

Richard Sulík, predseda SaS

Pán profesor. Odpočívajte v pokoji. Mal som rád Vaše napínavé príbehy zo záchranných misií. Budete chýbať.
 

Andrej Kiska, exprezident

Ochota obeťovať seba samého za šťastie druhých a obrovská láska k Bohu. Taký bol profesor Krčméry. Nedbal na svoju únavu. Ani na choroby, ktoré ho trápili a znepríjemňovali mu život. Pomáhal, organizoval, inšpiroval. Svoj život oddal pomoci druhým, najbiednejším z biednych. Pracoval v Keni, Kambodži, Sudáne. Doma sa zasadzoval za očkovanie, za pomoc migrantom. Pamätám sa, ako mi večer v Keni rozprával o práci mladých slovenských lekárov v Afrike. „Sú to anjelici. Predĺžené Božie ruky.“ On sám bol tou rukou. Silnou, mocnou rukou, ktorá menila svet a nás všetkých k lepšiemu.

Drahý Vlado, neviem, čo sa po smrti deje. Ale som na sto percent presvedčený, že Tvoja duša je presne tam, kam si zaslúžila prísť. A že je tam krásne. Knihu činov, ktorú si počas svojho života napísal, asi nikto z nás nedokáže prekonať. Česť Tvojej pamiatke!

 

Ján Mikas, hlavný hygienik

Slovensko prišlo v utorok 20. decembra o  výnimočného človeka, charizmatickú osobnosť a uznávaného odborníka. Pána profesora Krčméryho si budeme pamätať ako odvážneho, obetavého, múdreho a vždy pokorného muža s veľkým srdcom, ktorý najsilnejších usmerňoval s gráciou a biednym bezhranične slúžil.

Profesor Krčméry zohral v boji proti COVIDu nezastupiteľnú úlohu. Neváhal nezištne ponúknuť svoje neoceniteľné odborné skúsenosti pri riešení problémov počas pandémie. Navyše dokázal dať ľuďom nádej, ktorú v ťažkých časoch potrebovali počuť – a ako múdreho a láskavého človeka ho počas pandémie spoznala aj široká verejnosť.

Vladko, odišiel si od nás priskoro. Ďakujeme za všetko, čo si urobil pre ľudí na Slovensku i na zahraničných misiách. Mnohým z nás si bol drahým priateľom. Jednou z Tvojich pekných vlastností bolo, že sa každý v Tvojej prítomnosti cítil výnimočne. A toto dokážu iba vzácni ľudia. Bolo nám cťou byť v Tvojej spoločnosti.

Rodine a blízkym pána profesora Krčméryho vyjadrujem úprimnú sústrasť.

 

Milan Majerský, predseda KDH

Profesor Krčméry zachránil mnoho životov na Slovensku a v rozvojových krajinách. Dnes odišiel do domu svojho Otca… Jeho odkaz a záslužné projekty tu s nami budú aj dlho po jeho smrti. Celej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Odpočinutie večné daj mu, Pane.
 

Anna Záborská, predsedníčka Kresťanskej únie

Boh povolal môjho milého priateľa Vlada Krčméryho. Vďaka za všetko. Verím, že máme nového orodovníka v nebi.
 

Pavol Čekan, biochemik

Budeš veľmi chýbať. Bolo mi obrovskou cťou Ťa poznať. Raduj sa v nebi a prosím, prihovor sa tam aj za nás Slovákov.
 

Richard Kollár, matematik

Mal som to šťastie spoznať tú lepšiu stránku Vladimíra Krčméryho. Dokázal viackrát priamo pred mojimi očami aj nemožné, mal talent na riešenie neriešiteľného. Nie vždy sa mi to páčilo, ale nikdy to neviedlo k tomu, aby som mu to vyčítal.

Raz sme sa po spoločnej diskusii v niektorej z televízií úprimne porozprávali. Hovoril som mu, že nie so všetkým, čo robí a hovorí, súhlasím a niečo sa mi aj dosť prieči. On odpovedal, že tomu dobre rozumie. Ale obaja sme sa dohodli, že to neznamená, že na iných veciach sa nezhodneme a že na tom budeme ďalej stavať, a tak to aj bolo.

Inzercia

Bol to vtedy skutočne veľmi otvorený rozhovor, ktorý nie je ľahké s hocikým viesť. On to dokázal a má za to moju úctu. Mal skutočne niektoré schopnosti, ktoré sú obdivuhodné.
 

Robert Mistrík, vedec

Zomrel profesor Vlado Krčméry, človek, s ktorým nemuseli všetci vo všetkom súhlasiť, no nebolo možné ho nemať rád. Sotva sa v našom malom slovenskom svete našiel taký veľký dobrák, taký obetavý lekár, taký charizmatický človek. Stále nosil pri sebe odborné články, neuveriteľne zanietene o nich diskutoval a nesnažil sa svojimi znalosťami nadraďovať nad iných. Kto je bez viny, nech hodí kameňom, kiež by sme boli dali svetu aspoň toľko čo on. Vlado, odpočívaj v pokoji.
 

Roman Mikulec, minister vnútra

Dozvedel som sa dnes večer smutnú správu, že nás opustil vzácny človek. Človek, ktorý žil srdcom a svoj život zasvätil pomoci druhým. Je mi to nesmierne ľúto a budete nesmierne nielen Slovensku, ale celému svetu chýbať.

Pán profesor, ďakujem za všetko, čo ste pre ľudí urobili.

Obzriem sa späť len do posledných niekoľkých rokov. V celosvetovej pandémii COVID-19 ste bojovali za životy ľudí na Slovensku a robili ste všetko pre to, aby ste ich ochránili pred vírusom. Boli ste súčasťou konzília odborníkov na ministerstve zdravotníctva, ktoré nastavovalo pravidlá v boji s novým vírusom. Ďakujem Vám za to, že ste motivovali občanov ako skúsený odborník očkovať sa, ochránili ste tak životy ľudí na Slovensku a zabránili ďalším úmrtiam. Vo svojej nezištnej pomoci ste pomáhali aj v súčasnom boji s nelegálnou migráciu, kedy ste vytrvalo boli k dispozícii občanom s nelegálnym pobytom na území SR, monitorovali ste ich zdravotný stav a pomáhali im.

Vážený pán profesor, pomohli ste počas svojej cesty životom mnohým, je mi nesmierne ľúto, že Vaša pozemská púť sa skončila. Navždy zostanete v našich srdciach. Ďakujeme za všetko. Odpočívajte v pokoji. Rodine a blízkym pána profesora vyjadrujem úprimnú sústrasť.
 

Ján Horecký, minister školstva

Stratili sme výnimočného človeka. So zármutkom som sa dozvedel, že svet prišiel o pána profesora Vladimíra Krčméryho. Veľmi som si ho vážil, mal som možnosť sa s ním aj osobne niekoľkokrát rozprávať. Profesor Krčméry v sebe spájal činorodú lásku k ľuďom so špičkovou odbornosťou. Je vzácnym vzorom človeka, pomáhajúcej profesie.

Slovensku bude veľmi chýbať z každej stránky.
 

Mária Kolíková, exministerka spravodlivosti

Krátko pred Vianocami odišiel vzácny človek. Profesor Krčméry napriek mnohým titulom pred aj za menom vždy bol a zostával v prvom rade človekom. Takto si ho budem pamätať z mnohých stretnutí počas pandémie, ktorú sme zvládali aj vďaka jeho odhodlaniu a ľudskému prístupu. Vďaka, pán profesor, za Vašu vytrvalosť, obetu a pomoc pre tisíce ľudí doma či v zahraničí.

Česť Vašej pamiatke.
 

Marek Krajčí, exminister zdravotníctva

Dnes zomrel môj priateľ, náš profesor Vladimír Krčméry. Uznávaný epidemiológ a infektológ, ktorý zasvätil svoj život službe ľuďom po celom svete. Počas pandémie COVID-19 stál blízko pri nás, povzbudzoval, pomáhal všetkým nám.

Budeš nám veľmi chýbať. Zostávaš v našich srdciach.
 

Juraj Šeliga, podpredseda Za ľudí

Dnes večer nás zasiahla mimoriadne smutná správa – smrť prof. Vladimíra Krčméryho. Mal som veľké šťastie, že som prof. Krčméryho poznal osobne, mohol mu tykať a kedykoľvek sa na neho obrátiť s prosbou o pomoc alebo radu. Vždy plný energie, ochoty a láskavosti k človeku. Poradil, povzbudil, usmial sa a nebál sa. Chorí a chudobní po celom svete, tí všetci sú dnes jeho advokátmi pred tvárou dobrého Boha.

Vlado bol vždy ochotný pomôcť krajine, a to aj za cenu veľkého osobného nepohodlia. Je to jeden z najväčších Slovákov našich moderných dejín. Bude našej krajine veľmi chýbať. Nech odpočíva v pokoji a svetlo večné mu svieti.

Úprimnú sústrasť celej rodine a všetkým jeho drahým.
 

Branislav Gröhling, exminister školstva

S Vladimírom Krčmérym sme sa spoznali začiatkom roka 2020. Ako odborník na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu pomáhal v boji s pandémiou.

Nesmierne rád som sa s ním rozprával. Vždy mal v zásobe nejakú zábavnú historku zo svojej kariéry, z rukáva vedel vyťahovať vtipné bonmoty alebo, naopak, strhujúce príbehy z misií v zahraničí. Mal totiž za sebou ohromné skúsenosti. Staral sa o chorých v Ugande a Keni, o zranených po zemetrasení na Haiti či o deti s HIV v Kambodži. Všade, kde boli ľudia v núdzi, bol on a poskytoval im pomoc.

Popri tom všetkom ostal neskutočne pokorným a pozitívne naladeným človekom. Pri každom stretnutí z neho sršala dobrá nálada, optimizmus a úprimná ľudskosť. Tak si ho budem pamätať.
 

Peter Stachura, bývalý štátny tajomník rezortu zdravotníctva

Odišiel vzácny človek. Jeho aktivita prevyšovala rozmery Slovenska. A napriek tomu si uvedomoval svoju omylnosť. Dokázal ako jeden z mála povzbudiť a vyjadriť vďaku. Bol odhodlaný pomáhať bez toho, aby rátal, čo dostane späť. Napriek podlomenému zdraviu, vyhrážkam a nenávisti sa nebál hovoriť pravdu. A mal odvahu otvorene hovoriť o Bohu.

Neviem, pri kom znejú slová apoštola Pavla autentickejšie: … Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval… (2Tim 4,7)

Ďakujeme, pán profesor!
 

Matúš Vallo, primátor Bratislavy

Smutná správa o odchode profesora Vladimíra Krčméryho nás všetkých hlboko zasiahla. Odišiel lekár, vedec, infektológ, no najmä odvážny a veľký človek, ktorý sa nikdy nebál stáť v prvej línii a svoj život zasvätil pomoci chorým a zraniteľným. Počas pandémie spolupracoval okrem iného aj s mestom na pomoci ľuďom bez domova a navyše v tých najťažších časoch tu bol pre nás všetkých a bol rovnako hlasom rozumu, ako aj hlasom nádeje. Tak si ho budeme pamätať. Česť jeho pamiatke.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A, podľa rezortu zdravotníctva je však situácia nateraz stabilná. Aktuálne je najsilnejšie ohnisko nákazy v Moldave nad Bodvou, na Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli. (tasr)

pred 6 hodinami

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Oznámili to ruské úrady. Explózia nastala v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti asi 300 kilometrov od hranice s Ukrajinou a 175 kilometrov južne od Moskvy. (tasr)

pred 8 hodinami

Hnutie Sme rodina podporí vznik ministerstva cestovného ruchu a športu. Predseda Národnej rady Boris Kollár to uviedol na sociálnej sieti. Poukázal na to, že Slovensko má množstvo kvalitných športovcov, ktorí robia krajine skvelé meno vo svete, ale nedostáva sa im dostatočnej podpory zo strany štátu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.