Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. november 2022

Večera s popieračom holokaustu

Pence vyzval Trumpa na ospravedlnenie

Nick Fuentes, internetová hviezda „alternatívnej pravice“, sa do Trumpovho sídla dostal spolu s raperom Kanyem Westom.

Pence vyzval Trumpa na ospravedlnenie

Foto: TASR/AP, Wikimedia Commons

Bývalý americký prezident Donald Trump spôsobil v Spojených štátoch kontroverziu, keď vo svojom sídle Mar-a-Lago večeral s Nickom Fuentesom, internetovou hviezdou tzv. alternatívnej pravice a popieračom holokaustu.

Podľa denníka Daily Wire sa Fuentes do Trumpovho sídla dostal spolu s hudobníkom menom Kanye West, ktorý sa nedávno stal terčom kritiky za svoje antisemitské narážky na internete.

Ešte pred samotným stretnutím v sídle bývalého prezidenta sa na internete začali šíriť videá zachytávajúce Westa a Fuentesa na letisku v Miami.

Niektoré zdroje tvrdia, že Fuentes na Trumpa „naozaj zapôsobil“ alebo že ním bol „oslnený“ pre jeho lojalitu.

Keď sa začali šíriť správy o tom, že sa Trump stretol s Fuentesom, bývalý americký prezident sa začal obraňovať tvrdeniami, že o rasistickom komentátorovi nevedel pred večerou vôbec nič.

„Kanye West chcel veľmi navštíviť Mar-a-Lago. Naša večera mala byť iba pre Kanyeho a mňa, ale on dorazil s hosťom, ktorého som nikdy nestretol a o ktorom som nič nevedel,“ povedal Trump, podľa ktorého bola večera „rýchla a bezproblémová“.

Kto je Nick Fuentes

Fuentes vo svojej internetovej relácii v minulosti zľahčoval rasovú segregáciu alebo kritizoval Donalda Trumpa, pretože odsúdil belošský nacionalizmus. Matta Walsha, známeho komentátora z The Daily Wire, zas označil za „zradcu rasy“, a to preto, lebo pracuje v denníku Bena Shapira, ktorý je Žid.

Asi najväčšie pobúrenie však spôsobili jeho výroky, v ktorých nepriamo popieral holokaust. Židov implicitne prirovnal ku koláčikom a ironicky sa pýtal, či by pece boli naozaj schopné za určitý časový úsek upiecť také veľké množstvo koláčikov.

Dvadsaťštyriročný Fuentes už prišiel o všetky účty na sociálnych sieťach hlavného prúdu, ale jeho obsah sa na internete naďalej šíri prostredníctvom alternatívnych kanálov, napríklad Telegramu.

Inzercia

Jeho tvorba plná ironického humoru oslovuje najmä príslušníkov generácie Z. Jeho skalní fanúšikovia sa zvyknú označovať ako „groypers“ a niekedy narúšajú podujatia organizované konzervatívnymi organizáciami hlavného prúdu, napríklad Turning Point USA.

Pence vyzval na ospravedlnenie

Správanie svojho bývalého šéfa skritizoval aj Mike Pence, bývalý americký viceprezident.

„Prezident Trump sa zmýlil, keď dal miesto za stolom belošskému nacionalistovi, antisemitovi a popieračovi holokaustu, a myslím si, že by sa mal za to ospravedlniť a mal by bez výhrad odsúdiť týchto jednotlivcov a ich nenávistnú rétoriku,“ povedal Pence.

Samotného bývalého prezidenta by však za rasistu alebo antisemitu neoznačoval. „Ľudia často zabúdajú na to, že prezidentova dcéra konvertovala na judaizmus, jeho zať je oddaný Žid, jeho vnúčatá sú Židia,“ povedal Pence.

Trumpovu večeru podobne odsúdilo aj mnoho ďalších republikánov ako guvernér Georgie Brian Kemp, senátor za Floridu Marco Rubio či guvernér Arkansasu Asa Hutchinson. Podľa senátora za Louisianu Billa Cassidyho takáto večera „povzbudzuje ďalších rasistických antisemitov. Takéto postoje sú nemorálne a nesmieme ich akceptovať. Toto nie je Republikánska strana“.

Budúcnosť Donalda Trumpa

Trump utŕžil kritiku aj od viacerých pravicových komentátorov, napríklad od Philipa Kleina z National Review.

Klein vo svojom texte uvádza, že Trumpova obrana nie je v tomto prípade veľmi silná. S bývalým prezidentom Spojených štátov totiž nemôže len tak večerať náhodný človek z ulice a Trump by mal predpokladať, že s Westom, ktorý bol kritizovaný za svoje antisemitské výroky, môže prísť niekto problematický.

Toto stretnutie nám však podľa Kleina ukazuje, že v Trumpovom okolí sa už nenachádza veľa ľudí, ktorí by ho cieľavedome odrádzali od zlých rozhodnutí, a on je ponechaný na svoju vlastnú impulzívnosť.

Podľa Kleina by sa toto Trumpovo nastavenie mohlo pretaviť aj do jeho druhého funkčného obdobia, keby sa mu v roku 2024 podarilo získať prezidentský post.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.