Miriam Lexmann
Ako ženu ma uráža, že by som sa mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam

Foto: Postoj
Smernica o zastúpení žien vo vrcholových orgánoch spoločností, ktorú v utorok prijal Európsky parlament, narazila na pochopenie aj kritiku slovenských europoslancov.
Miriam Lexmann (KDH) hovorí, že na základe dlhoročných skúseností z tretích krajín si uvedomuje, že kvóty na volené pozície, na miestnej aj na celoštátnej úrovni, sú v rozvojových krajinách niekedy nevyhnutnosťou na to, aby ženy dokázali prelomiť fiktívny sklenený strop.
„Táto smernica sa však dotýka spoločností v demokratických štátoch. Mňa ako ženu uráža, že by som sa v EÚ mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam. Ak chceme pomôcť ženám, najmä tým s deťmi, aby skĺbili starostlivosť o rodinu a kariéru a neboli kvôli deťom a rodine diskriminované, musíme zmeniť naše celkové nastavenie. Na to však nepotrebujeme kvóty, ale podporu spoločnosti a podporu mužov,“ myslí si Lexmann.
Monika Beňová (Smer-SD) pripomenula, že podiel žien na riadení firiem v jednotlivých členských štátoch EÚ sa vzájomne líši, no v priemere ho možno považovať za nízky a v tejto téme sa Únia dlhodobo dostatočne neposúva.
„Už samotné európske zmluvy ustanovujú, že Únia sa bude vo všetkých svojich činnostiach zameriavať na odstránenie nerovností a podporu rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. Nové pravidlá sa budú týkať veľkých firiem a prinesú percentuálny podiel zastúpenia žien na riadiacich pozíciách, ktorý bude musieť byť naplnený do roku 2026,“ vysvetlila Beňová.
Podľa nej to firmy prinúti zaoberať sa spravodlivejším nastavením svojej personálnej politiky, aby boli schopné zaistiť rovnosť šancí, čo sa týka možností presadenia.
Vladimír Bilčík (Spolu) poznamenal, že ženy sú stále nedostatočne zastúpené na vedúcich pozíciách v mnohých oblastiach, hoci tvoria takmer polovicu pracovnej sily a viac ako polovicu absolventov univerzít.
„Tento dlhodobý a historicky podmienený nespravodlivý stav v riadiacich pozíciách spoločností musíme napraviť,“ uviedol Bilčík a dodal, že podporuje zavedenie transparentných postupov prijímania zamestnancov do spoločností tak, aby uprednostnili nedostatočne zastúpené pohlavie, ak existuje možnosť výberu medzi dvoma rovnako kvalifikovanými žiadateľmi.
Martin Hojsík (PS) skonštatoval, že hoci v EÚ máme vzdelané a skúsené mladé ženy, vo vedúcich pozíciách stále dominujú muži. „Táto smernica je dôležitá pre zvýšenie zastúpenia žien vo vedení spoločností, no máme pred sebou ešte veľa práce, aby sme skutočne vyrovnali príležitosti a pracovné podmienky pre ženy,“ dodal Hojsík.
Eugen Jurzyca (SaS) si myslí, že ženy čelia v živote mnohým umelým bariéram, ktorým muži čeliť nemusia, a je správne tieto bariéry odstraňovať.
„Stanovenie kvót pre súkromné firmy však nie je odbúranie bariér, ale stanovenie výsledkov. Je to podobné, ako keby sme problém, že ženy zarábajú menej, navrhli odstrániť tabuľkami pre jednotlivé zamestnania. Skutočné riešenie vychádza z odbúrania bariér, napríklad z uľahčenia súbehu práce so starostlivosťou o deti,“ domnieva sa Jurzyca.
Peter Pollák (OĽaNO) vyjadril presvedčenie, že povinné kvóty prispejú k markantnejšej zmene v oblasti väčšieho zastúpenia žien v riadiacich orgánoch spoločností. „Verím, že spoločnosti s viac ako 250 zamestnancami, pre ktoré sú kvóty určené, nebudú mať problém sa s nimi v praxi vyrovnať,“ uviedol Pollák.
Dnes treba vedieť
Tretia hodina telesnej výchovy v školách
Podľa školských organizácií je to nesystémové riešenie
Parlament posunul návrh zákona do druhého čítania. Podporilo ho 111 poslancov.
Čína bude uprednostňovať vzťahy s Ruskom, povedal čínsky prezident Si Ťin-pching na návšteve v Moskve. (tasr)
Útok na Kapitol
Šesť členov milície Oath Keepers uznali za vinných
Donald Trump tri týždne pred útokom vyzýval svojich podporovateľov, aby sa zišli vo Washingtone. „Buďte tam, buďte divokí,“ napísal na Twitteri.
Reforma škôl
Minister Horecký chce získať viac času na podporu školského zákona
O novele zákona o výchove a vzdelávaní sa v parlamente malo rokovať dnes ráno. Minister školstva sa však rozhodol presunúť ho na neskôr.
Si Ťin-pching pozval Vladimira Putina na štátnu návštevu Číny
Podľa agentúry AP posiela stretnutie čínskeho vodcu s Vladimirom Putinom silný odkaz Západu, že úsilie o izoláciu Ruska kvôli napadnutiu Ukrajiny neuspelo.
Pred dvoma rokmi zomrel známy katolícky kňaz a biblista Jozef Leščinský. Pripomenúť si ho môžete novým podcastom s jeho osobnými spomienkami, ktoré v roku 2020 nahral Imrich Gazda.
Ukrajina čaká na potvrdenie telefonátu Zelenského a Si Ťin-pchinga. „Neviem, čakáme na potvrdenie,“ odpovedala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková na otázku, či sa telefonát medzi ukrajinským prezidentom a čínskym lídrom uskutoční. „Išlo by o dôležitý krok. Majú si čo povedať.“ (tasr)
Budapešť poprela, že Maďarsko blokovalo vyhlásenie EÚ k zatykaču na Putina. Ministerstvo zahraničných vecí podľa svojho hovorcu šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi vyjadrilo postoj, že Maďarsko berie na vedomie verdikt Medzinárodného trestného súdu a nemieni ho nijakým spôsobom komentovať. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Rusko podniklo 21 leteckých a deväť raketových útokov
Podľa generálneho štábu si útoky nevyžiadali žiadne civilné obete. Ostreľovanie hlásili v meste Sloviansk, pri ďalšom útoku na mesto Kramatorsk bolo poškodených sedem poschodových budov a tri osobné autá.
Poslanci začali rokovanie návrhom o VšZP a vymáhaní pohľadávok
Plénum malo začať vládnym návrhom novely školského zákona, podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) však informoval, že napokon sa novela preberie neskôr, aby sa vytvoril priestor na rokovania.