Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2022, 13:39

Miriam Lexmann

Ako ženu ma uráža, že by som sa mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam

Ako ženu ma uráža, že by som sa mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam

Foto: Postoj

Smernica o zastúpení žien vo vrcholových orgánoch spoločností, ktorú v utorok prijal Európsky parlament, narazila na pochopenie aj kritiku slovenských europoslancov.

Miriam Lexmann (KDH) hovorí, že na základe dlhoročných skúseností z tretích krajín si uvedomuje, že kvóty na volené pozície, na miestnej aj na celoštátnej úrovni, sú v rozvojových krajinách niekedy nevyhnutnosťou na to, aby ženy dokázali prelomiť fiktívny sklenený strop.

„Táto smernica sa však dotýka spoločností v demokratických štátoch. Mňa ako ženu uráža, že by som sa v EÚ mala dostať na niektoré pozície iba vďaka kvótam. Ak chceme pomôcť ženám, najmä tým s deťmi, aby skĺbili starostlivosť o rodinu a kariéru a neboli kvôli deťom a rodine diskriminované, musíme zmeniť naše celkové nastavenie. Na to však nepotrebujeme kvóty, ale podporu spoločnosti a podporu mužov,“ myslí si Lexmann.

Monika Beňová (Smer-SD) pripomenula, že podiel žien na riadení firiem v jednotlivých členských štátoch EÚ sa vzájomne líši, no v priemere ho možno považovať za nízky a v tejto téme sa Únia dlhodobo dostatočne neposúva.

„Už samotné európske zmluvy ustanovujú, že Únia sa bude vo všetkých svojich činnostiach zameriavať na odstránenie nerovností a podporu rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. Nové pravidlá sa budú týkať veľkých firiem a prinesú percentuálny podiel zastúpenia žien na riadiacich pozíciách, ktorý bude musieť byť naplnený do roku 2026,“ vysvetlila Beňová.

Podľa nej to firmy prinúti zaoberať sa spravodlivejším nastavením svojej personálnej politiky, aby boli schopné zaistiť rovnosť šancí, čo sa týka možností presadenia.  

Vladimír Bilčík (Spolu) poznamenal, že ženy sú stále nedostatočne zastúpené na vedúcich pozíciách v mnohých oblastiach, hoci tvoria takmer polovicu pracovnej sily a viac ako polovicu absolventov univerzít.

Inzercia

„Tento dlhodobý a historicky podmienený nespravodlivý stav v riadiacich pozíciách spoločností musíme napraviť,“ uviedol Bilčík a dodal, že podporuje zavedenie transparentných postupov prijímania zamestnancov do spoločností tak, aby uprednostnili nedostatočne zastúpené pohlavie, ak existuje možnosť výberu medzi dvoma rovnako kvalifikovanými žiadateľmi.

Martin Hojsík (PS) skonštatoval, že hoci v EÚ máme vzdelané a skúsené mladé ženy, vo vedúcich pozíciách stále dominujú muži. „Táto smernica je dôležitá pre zvýšenie zastúpenia žien vo vedení spoločností, no máme pred sebou ešte veľa práce, aby sme skutočne vyrovnali príležitosti a pracovné podmienky pre ženy,“ dodal Hojsík.

Eugen Jurzyca (SaS) si myslí, že ženy čelia v živote mnohým umelým bariéram, ktorým muži čeliť nemusia, a je správne tieto bariéry odstraňovať.

„Stanovenie kvót pre súkromné firmy však nie je odbúranie bariér, ale stanovenie výsledkov. Je to podobné, ako keby sme problém, že ženy zarábajú menej, navrhli odstrániť tabuľkami pre jednotlivé zamestnania. Skutočné riešenie vychádza z odbúrania bariér, napríklad z uľahčenia súbehu práce so starostlivosťou o deti,“ domnieva sa Jurzyca.

Peter Pollák (OĽaNO) vyjadril presvedčenie, že povinné kvóty prispejú k markantnejšej zmene v oblasti väčšieho zastúpenia žien v riadiacich orgánoch spoločností. „Verím, že spoločnosti s viac ako 250 zamestnancami, pre ktoré sú kvóty určené, nebudú mať problém sa s nimi v praxi vyrovnať,“ uviedol Pollák.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ukrajina čaká na potvrdenie telefonátu Zelenského a Si Ťin-pchinga. „Neviem, čakáme na potvrdenie,“ odpovedala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková na otázku, či sa telefonát medzi ukrajinským prezidentom a čínskym lídrom uskutoční. „Išlo by o dôležitý krok. Majú si čo povedať.“ (tasr)

pred hodinou

Budapešť poprela, že Maďarsko blokovalo vyhlásenie EÚ k zatykaču na Putina. Ministerstvo zahraničných vecí podľa svojho hovorcu šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi vyjadrilo postoj, že Maďarsko berie na vedomie verdikt Medzinárodného trestného súdu a nemieni ho nijakým spôsobom komentovať. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.