Vo veku 90 rokov zomrel výtvarník a animátor Zdeňek Smetana

Zomrel tvorca postavičiek Kremienok a Chocholúšik.
 
Vypočuť článok
Vo veku 90 rokov zomrel výtvarník a animátor Zdeňek Smetana
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Vo veku 90 rokov zomrel český animátor, scenárista a výtvarník Zdeněk Smetana. Preslávil sa najmä televíznymi večerníčkami vrátane Rozprávok z machu a papradia, v ktorých priviedol na svet postavičky Kremienok a Chocholúšik, napísal dnes spravodajský server iDNES.cz

Výtvarníkovo úmrtie potvrdil pre iDNES.cz Petr Slavík, zastupujúci festival Anifilm, na ktorom si Smetana predvlani prevzal cenu za celoživotné dielo. Bol aj nositeľom celého radu zahraničných trofejí vrátane Zlatého medveďa.

Z dielne Zdeňka Smetanu vzišli aj populárne večerníčky Rákosníček, Štaflík a Špagetka alebo Malá čarodejnica. Na začiatku svojej dráhy v ateliéri Bratři v triku si vyskúšal reklamy či spoločenské agitky, neskôr sa priklonil k tvorbe pre deti.

Z festivalu v Cannes si v roku 1980 priviezol cenu za najlepší krátku snímku Kocka. K jeho posledným režijným prácam patrili seriály Kubula a Kuba Kubikula, Radovanove radovánky či Béďa nezbedník.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
iDNES.cz animátor
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 3 hodinami

Lionel Messi získal prestížnu Cenu princeznej z Astúrie v oblasti športu. Porota ocenila argentínsku futbalovú hviezdu nielen za výnimočné športové úspechy, ale aj za jeho charitatívnu činnosť. Messi si ocenenie prevezme v októbri v Španielsku. (tasr)

pred 3 hodinami

Súhrn udalostí v stredu tretieho júna:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť