Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2022, 12:40

Vzťahy v koalícii

Prestaňme bojovať proti sebe, vraví Matovič Sulíkovi a prosí o odpustenie

Prestaňme bojovať proti sebe, vraví Matovič Sulíkovi a prosí o odpustenie

Minister financií Igor Matovič. Foto – TASR

„Bol by som veľmi nerád, aby sme do budúcna takéto spory viedli a obviňovali sa navzájom,“ vyslovil líder OĽaNO.

Aktualizované o vyjadrenie Richarda Sulíka

Premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič na sobotnej tlačovej konferencii, na ktorej predstavili štátnu jednorazovú pomoc zamestnancom v štátnej a vo verejnej správe, zároveň poprosili partnerov z SaS o odpustenie.

„Dovoľte, aby som nakoniec symbolicky vyzval našich partnerov z SaS, aj osobne Riša Sulíka. Poďme spolu bojovať za ľudí. Prestaňme bojovať proti sebe,“ uviedol Igor Matovič.

„Rodinný balíček je schválený, už nemá zmysel sa obviňovať, kto hlasoval s fašistami, odpustime si, čo sme si navzájom urobili,“ povedal líder OĽaNO so slovami adresovanými strane SaS.

„Odpúšťam nepríjemné obvinenia“

Matovič povedal, že odpúšťa nepríjemné obvinenia a bol by rád, aby urobili jeho kolegovia z SaS rovnaké gesto, aby odpustili aj oni hnutiu OĽaNO.

„Urobme spolu gesto voči ľuďom, že nám na nich záleží,“ dodal Matovič.

Líder OĽaNO zároveň povedal, že si dali zrátať počet útokov zo strany SaS voči nim. „Od nedele len do stredy, za štyri dni to bolo 365 rôznych útokov, obvinení z toho, že kolaborujeme s fašistami a podobne,“ uviedol Matovič.

Priznal, že aj on obvinil SaS, že spolupracovali „s druhými fašistami“ pri hlasovaní o rodinnom balíčku. „Ľudia z toho nemajú absolútne nič, ľudí to nezaujíma,“ povedal.

„Bol by som veľmi nerád, aby sme do budúcna takéto spory viedli a obviňovali sa navzájom,“ vyslovil líder OĽaNO.

„Ospravedlňujem sa, ak som sa kohokoľvek dotkol, ale bol by som veľmi rád, aby aj do budúcna žiadne podrývačské útoky neboli,“ dodal Matovič s apelom na vyčistenie si hláv „len pre prácu pre ľudí“.

Presvedčí poslancov, aby Sulíka podporili

Matovič súčasne uviedol, že bude osobne presviedčať poslancov OĽaNO, aby sa pri odvolávaní Richarda Sulíka zúčastnili na hlasovaní a vyslovili Sulíkovi dôveru.

O ministrovi hospodárstva sa bude hlasovať v utorok. Poprosili sme aj o stanovisko SaS.

„Poslanci by mali vždy hlasovať v súlade so svojím vedomím a presvedčením, tak je to aj prikázané v ústave, na druhej strane toto gesto som voči SaS urobil pred polrokom, takisto som vtedy presvedčil našich poslancov a poprosil som ich, aby teraz neukazovali to, ako to cítia, ale aby ukázali, že chceme držať spolu a bojovať spolu za ľudí,“ povedal Matovič.

Premiér Heger po Matovičovom ospravedlnení na tlačovej konferencii povedal, že je rád za jeho slová. Doplnil však, že aj Richard Sulík si ráta počty útokov zo strany hnutia OĽaNO alebo aj ďalších partnerov.

Inzercia

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý určite ocenia občania,“ povedal Heger.

„Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania, samozrejme, ja to len privítam,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

„Vyslali sme silný signál našim koaličným partnerom, prosbu o odpustenie,“ uzavrel Heger.

Pravidelne ustupujeme, znie z SaS

V sobotu večer reagoval na Matovičove slová aj šéf SaS Richard Sulík. Pripomenul, že ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť.

„Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal v stanovisku Sulík.

„Máme veľkú trpezlivosť a pravidelne ustupujeme v záujme udržania tejto vlády a zabránenia návratu Smeru k moci. Igor Matovič však berie akúkoľvek kritiku osobne, hoci sme vždy hovorili len pravdu a holé fakty o tom, ako jeho balíček poškodí samosprávy a nepomôže tým, ktorí pomoc najviac potrebujú,“ upozornil šéf Liberálneho domu.

SaS zároveň v stanovisku uviedla, že svoj ďalší postup oznámia včas.

Návrat k normálnemu fungovaniu

Koaličná strana Za ľudí v stanovisku médiám uviedla, že je dôležité, „aby koalícia začala znovu normálne fungovať“. Podľa strany útoky ani osočovanie nič neriešia.

„Ľudia si nezaslúžia, aby museli riešiť osobné spory politikov, politici majú riešiť problémy ľudí,“ upozornila Za ľudí.

Strana predsedníčky Veroniky Remišovej pevne verí, že Richard Sulík a jeho kolegovia z SaS podanú ruku zo strany OĽaNO prijmú. Podľa Remišovej to vyžaduje najmä dodržiavanie pravidiel v rámci koalície.

Za ľudí zároveň upozornila, že „pri poslednom hlasovaní bol niektorými poslancami koalície, v rozpore s koaličnou zmluvou, schválený zákon opozičného poslanca, ktorý vytvára mimoriadne nebezpečný precedens“.

„Vzájomný rešpekt a dodržiavanie pravidiel sú dôležité na to, aby sme mohli konštruktívne plniť úlohy,“ uviedla najmenšia koaličná strana.

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Futbalisti Chelsea remizovali v nedeľňajšom zápase 2. kola anglickej Premier League s Tottenhamom 2:2. Jeden bod pre hostí zaistil v šiestej minúte nadstaveného času Harry Kane. Jeho tím tak prerušil šnúru piatich prehier s týmto súperom. (tasr)

pred 31 minútami

Afganské militantné hnutie Taliban vyhlásilo pondelok 15. augusta za štátny sviatok. Má pripomínať prvé výročie od opätovného nástupu hnutia k moci. V krajine od nástupu Talibanu k moci dochádza k svojvoľnému zatýkaniu, popravám bez súdneho procesu, útokom Islamského štátu voči náboženským menšinám a krajina čelí hospodárskym problémom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.