Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2022, 16:08

Bývalý žoldnier vagnerovcov

Cár posiela našich mužov zomrieť. Invázia bola vážna chyba, Rusko prehrá

Cár posiela našich mužov zomrieť. Invázia bola vážna chyba, Rusko prehrá

Marat Gabidullin. Zdroj foto: Twitter

Bývalý veliteľ skupiny vagnerovcov zhodnotil inváziu ako chaotickú. Rusko si podľa neho neudrží ani dobyté územia na juhu Ukrajiny.

Bývalý ruský žoldnier zo skupiny vagnerovcov Marat Gabidullin, ktorý pôsobil v rokoch 2015 až 2019 medzi proruskými jednotkami na východnej Ukrajine a neskôr aj v Sýrii, v rozhovore pre agentúru AFP povedal o fungovaní skupiny i o svojom pohľade na súčasnú situáciu.

O pôsobení medzi vagnerovcami napísal aj knihu, no pre obavy o svoju bezpečnosť na začiatku roka emigroval do Francúzska.

V rozhovore povedal, že Rusko používa žoldnierov zo skupiny vagnerovcov ako „malý druh armády“, ktorá je veľmi flexibilná. Pozostáva totiž z bojovníkov, ktorí nepoznajú inú prácu ako vojnu, ale i tých, ktorí chceli okúsiť konflikt. Väčšinu však tvoria žoldnieri, ktorých hlavnou motiváciou sú peniaze. Za mesiac misie totiž podľa jeho slov môžu zarobiť aj tisíce dolárov.

Rovnako hovorí, že vagnerovci sa v niektorých prípadoch využívajú spôsobom, ktorý je v rozpore so všetkými morálnymi normami a hodnotami. Rusko však trvá na tom, že vagnerovci nemajú žiadne väzby na štát. 

Rusko nakoniec vojnu prehrá a stratí dobyté územia

V rozhovore pre taliansky denník La Stampa ruský žoldnier Gabidullin zas zhodnotil ruskú inváziu ako chaotickú a ruské jednotky na Ukrajine ako nekoordinované, bez dostatočného výcviku, prípravy a so zlými spravodajskými informáciami. Hoci Rusko podľa neho uvažovalo na Ukrajine o bleskovej vojne, z týchto dôvodov to nebolo možné.

Rovnako vyjadruje pochybnosť smerom k udržaniu si súčasných územných ziskov Ruska na Ukrajine. Údajne dostáva informácie z frontu od vagnerovcov, na základe ktorých tvrdí, že Rusko si neudrží nielen dobytý Cherson či Melitopol na juhu, ale ani Berďansk či Mariupol na juhovýchode Ukrajiny, ktorý nedávno padol.

Čítajte tiež

Z dôvodu chýbajúcich síl ruskej armády vyjadruje aj skepsu smerom k pokračovaniu vojenského ťaženia na západ od okupovaných oblasti na Donbase.

Rusko podľa jeho slov nakoniec vojnu na Ukrajine prehrá, a to za cenu množstva obetí z radov civilistov i vojakov. „Cár posiela našich mužov zomrieť. Invázia na Ukrajinu bola vážna chyba.“

Možno máte raketu, ale nemáte normálne auto

Pre agentúru AFP bývalý veliteľ skupiny vagnerovcov Marat Gabidullin tiež povedal, že miesto vojny na Ukrajine by sa mal Kremeľ zamerať na domáce problémy obyčajných Rusov. 

Možno máte raketu, ale nemáte normálne auto! Nevyrobili sme náš domáci iPhone. Sme úplne závislí od západných technológií. Bolo by lepšie to vyriešiť. Ale oni (ruské vedenie) potrebovali malú víťaznú vojnu, aby si zlepšili hodnotenie.“

Potrebovali sme sa postarať o svoje vnútorné problémy a pracovať tak, aby nás ľudia začali skutočne rešpektovať, vzhliadať k nám, aby sme sa stali pre Ukrajinu príkladom blahobytu,“ povedal s tým, že potom by vraj aj sama Ukrajina prišla k Rusku a neodstrčila by sa od nás.“

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.