Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2016

Zástupcovia Katolíckej cirkvi debatovali o aktuálnych výzvach

Biskupi, predstavitelia diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby a aktívni laici sa v utorok stretli v Ružomberku, aby diskutovali o výzvach, ktoré čakajú Katolícku cirkev na Slovensku počas roka.

Zástupcovia Katolíckej cirkvi debatovali o aktuálnych výzvach


Biskupi, kňazi, rehoľníci a laici diskutovali na Katolíckej univerzite v Ružomberku o aktuálnych výzvach. Foto - TK KBS/Peter Zimen

Vyše 200 účastníkov upriamilo pozornosť nielen na náboženský, ale aj spoločenský kontext chystaných podujatí. Cieľom podujatia bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov, ako aj zbieranie pastoračných podnetov pre rok 2016. Tohtoročnou novinkou boli osobitné wokshopy, v ktorých účastníci predebatovali problematiku pastorácie chudobných, integrácie utečencov, pomoci rodine a Rómom.

Hlavná téma stretnutia bola Povolaní žiť milosrdenstvo a nadväzovala na prebiehajúci Svätý rok milosrdenstva. Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský pripomenul, že vlaňajší rok nebol jednoduchý. Katolícka cirkev bola vystavená niektorým témam, pri ktorých sa ukázalo "naše skutočné zmýšľanie". Spomenul pri tom niekoľko oblastí. Na prvom mieste to bolo februárové referendum o ochrane rodiny. Hoci bolo "politicky neúspešné, členov našej spoločnosti istým spôsobom donútilo uvažovať o význame rodiny, manželstva i o tom, čo je pre dieťa to najlepšie," povedal arcibiskup Zvolenský.

Povzbudením pre cirkev na Slovensku bolo letné Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade. Za mimoriadnu udalosť arcibiskup Zvolenský označil aj Druhý Národný pochod za život v Bratislave. Osobitne spomenul i novembrovú návštevu biskupov Ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Poslednou udalosťou je príchod asýrskych kresťanov v decembri na Slovensko. "Dobre si uvedomujeme, že toto je téma, ktorá v mnohých našich obyvateľoch vyvoláva strach. Z tohto strachu sa nesmieme vysmievať, ani ho podceňovať. Na druhej strane sme si vedomí, že ľudia v núdzi potrebujú našu pomoc a tú im odoprieť nemôžeme. Naďalej platí, že Katolícka cirkev na Slovensku je pripravená prostredníctvom rozličných organizácií pomôcť s integráciou každého jednotlivca, ktorého príjme Slovenská republika," dodal predseda KBS, ktorý naznačil aj kontext niektorých tém, ktoré čakajú cirkev na Slovensku v tomto roku. Všetkých povzbudil k účasti na marcových parlamentných voľbách a k voľbe kandidátov, ktorí žijú podľa evanjelia.


Bratislavský eparcha Peter Rusnák zameral pozornosť na prežívanie Božieho milosrdenstva. Foto - TK KBS/Peter Zimen

S hlavným príhovorom po ňom vystúpil bratislavský eparcha Peter Rusnák, predseda Rady KBS Iustitia et pax (spravodlivosť a pokoj), ktorý ponúkol teologickú a biblickú analýzu na Božie milosrdenstvo. Komplexný pohľad na chudobu u nás predstavil generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity (SKCH) Radovan Gumulák. O utečeneckej kríze a o tom, ako sa dotýka Slovenska, hovorila aj projektová manažérka SKCH Jana Verdura (Figeľová). Po diskusii nasledovali špeciálne diskusie v štyroch tematických workshopoch - Chudobní, Utečenci, Rodina a Rómovia.

Podujatie nadviazalo na zhromaždenie z vlaňajšieho januára, ktoré sa konalo v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.