Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2022, 15:16

Rusko a Ukrajina

Dosahy na Slovensko môžu byť zásadné, hovorí Naď po bezpečnostnej rade

Dosahy na Slovensko môžu byť zásadné, hovorí Naď po bezpečnostnej rade

Foto: TASR/Jaroslav Novák

„Evidujeme nasadenie techniky, ktorá svojím dosahom už zasahuje aj na územie Slovenskej republiky,“ povedal minister obrany po rokovaní.

K dianiu v súvislosti s Ukrajinou zasadla Bezpečnostná rada štátu. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa je situácia na východ od našich hraníc veľmi vážna. 

„Z hľadiska európskeho kontinentu je situácia možno najhoršia od konca druhej svetovej vojny,“ uviedol po rokovaní. Radu zvolal premiér Eduard Heger.

Podľa Naďa bolo jej cieľom odkomunikovať vojenské, spravodajské či diplomatické diskusie aj ďalším členom rady. Rokovania budú v stredu pokračovať. 

Slovensko vypracovalo obranné plány

„Čaká nás komplexný vojenský brífing, kde členovia rady dostanú presné čísla a presnú realitu, ako to dnes vyzerá na ukrajinsko-ruskej hranici,“ hovorí Naď s tým, že Rusko má pri hraniciach zhromaždených okolo 130-tisíc vojakov a ťažkú techniku.

Ďalšie desaťtisíce vojakov sa podľa Naďa presúvajú z východu Ruska. „Okrem toho evidujeme aj techniku, ktorá nie je len obranného charakteru,“ hovorí minister. 

„Evidujeme nasadenie techniky, ktorá svojím dosahom už zasahuje aj na územie Slovenskej republiky,“ dodal s tým, že takéto hromadenie techniky je bezprecedentný krok, ktorý nemožno považovať za vojenské cvičenie.

Naď priblížil, že Rusi na hranicu s Ukrajinou dopravili rakety aj systémy protivzdušnej obrany. Dostrelili by aj na Slovensko. „Pýtame sa, aký je účel nasadzovania takejto techniky,“ povedal Naď.

Slovensko už v predchádzajúcich mesiacoch vypracovalo obranné plány. „Dosahy na Slovensko môžu byť zásadné, aj keby neprišlo k priamemu vojenskému ohrozeniu Slovenska,“ hovorí Naď s tým, že môže ísť o migračné, ekonomické či sociálne aspekty.

Migračná vlna Ukrajincov

„Aj limitovaný vojenský útok na územie Ukrajiny, by znamenal desiatky tisíc utečencov, ktorí by išli cez našu hranicu,“ varoval minister obrany. „Cez našu hranicu by v horizonte niekoľkých dní prešlo toľko ľudí, ako je v meste Michalovce a Sobrance dokopy,“ dodal.

Inzercia

Pri prípadnom vojenskom útoku na Ukrajinu by Slovensko posilnilo východnú hranicu s Ukrajinou. Do pohotovosti by sa dostali zložky rezortu vnútra aj rezortu obrany.

Šéf rezortu obrany zároveň kritizoval politikov, ktorí spochybňujú spojenectvo Slovenska v NATO a s USA. 

„Ak chce niekto zneužívať strach ľudí, ktorý sám rozosieva, a organizovať pochybné referendá o vymyslených problémoch, koná proti národnoštátnym záujmom Slovenskej republiky,“ zdôraznil. 

Naď tiež vyjadril presvedčenie, že ľudia by mali poslať jasný odkaz, že nedovolia nikomu, aby spochybňoval, kam Slovensko patrí a akú obranu v krízových časoch má. 

Niektoré požiadavky Ruska nemôžeme akceptovať

Minister zahraničia Ivan Korčok uviedol, že Slovensko nemôže akceptovať niektoré požiadavky Ruska. „Prepisovali by svet, do ktorého Slovensko a ostatné štáty vstúpili po roku 1989,“ vysvetlil. 

Treba si podľa neho uvedomiť, že len niekoľko kilometrov od Slovenska hrozí vojenský konflikt. Dodal však, že momentálne nevidí dôvod na formálne varovanie, aby občania Slovenska necestovali na Ukrajinu.

Korčok aj naďalej verí v diplomatické riešenie situácie. Hovorí, že USA tento týždeň dajú odpovede na ruské požiadavky. Zároveň podotkol, že Európska únia rokuje o možných sankciách.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 8 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.