Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 11:38

Rwandská prokuratúra žiada doživotie pre hrdinu z „Hotela Rwanda“

Súdy ho uznali vinným v súvislosti s činnosťou organizácie, ktorá vystupovala proti tamojšiemu prezidentovi.

Rwandská prokuratúra v pondelok požiadala o doživotie namiesto súčasného trestu odňatia slobody v trvaní 25 rokov pre aktivistu a kritika vlády Paula Rusesabaginu, ktorého konanie počas genocídy v krajine poslúžilo ako námet pre film Hotel Rwanda. Informovala o tom o tom agentúra Reuters.

Rusesabaginu v septembri 2021 uznali za vinného v ôsmich bodoch obžaloby súvisiacich s terorizmom a činnosťou organizácie, ktorá vystupovala proti rwandskému prezidentovi Paulovi Kagamemu, a odsúdili ho na 25 rokov väzenia.

Rwandský aktivista však odmieta svoju vinu a nezúčastňuje sa na súdnych konaniach, ktoré on a jeho podporovatelia označili za politicky motivované. Rusesabagina preto nebol na súde ani v pondelok, keď sa prokuratúra odvolala proti rozsudku a žiadala pre neho doživotný trest.

"Nesúhlasíme s rozhodnutím udeliť Rusesabaginovi 25-ročný trest namiesto doživotného... Vzhľadom na závažnosť obvinení, z ktorých bol Rusesabagina usvedčený, a následok, ktorý tieto zločiny mali na ľudí a ich majetok, by mu nemal byť vymeraný miernejší trest. Mal by dostať doživotie," uviedol na pondelkovom súdnom konaní prokurátor Jean Pierre Habarurema.

Rusesabagina priznal, že zaujímal vedúcu pozíciu v Rwandskom hnutí za demokratické zmeny, avšak odmietol zodpovednosť za útoky, ktoré vykonalo jeho ozbrojené krídlo – povstalecká skupina Front národného oslobodenia. Podľa sudcov, ktorí v prípade rozhodovali, boli však tieto dve organizácie na nerozoznanie, píše Reuters.

Rusesabaginu, bývalého manažéra hotela Hôtel des Mille Collines v Kigali, preslávil hollywoodsky film z roku 2004 o tom, ako zachránil vyše 1200 ľudí, ktorí počas genocídy v Rwande našli útočisko v jeho hoteli. Genocída v Rwande si v roku 1994 vyžiadala viac než 800 000 obetí, väčšinu z nich tvorili príslušníci etnickej menšiny Tutsiov.S

Samotný Rusesabagina, príslušník etnika Hutuov, sa neskôr stal významným kritikom rwandského prezidenta Paula Kagameho a od roku 1996 žil v exile v USA a Belgicku. Zadržali ho v auguste 2020 po tom, ako lietadlo, ktorým letel do Burundi, pristálo v rwandskom Kigali, čo jeho stúpenci označili za únos.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Minister financií Igor Matovič hovoril o protiinflačnom balíku s kotlebovcami, premiérovi Eduardovi Hegerovi to neprekáža. „Vadilo by mi, ak by došlo k nejakému obchodovaniu,“ povedal predseda vlády. „Mojou úlohou je dostať SaS na palubu,“ dodal. Najbližšie sa mu to môže podariť v nedeľu na koaličnej rade. (markíza)

pred hodinou

MS v hokeji: Švajčiari zvíťazili v šlágri „slovenskej“ A-skupiny nad Kanadou 6 : 3. Po skvelej prvej tretine, ktorá sa skončila 3 : 3, vyhrali „Helvéti“ ďalšie dve 1 : 0 a 2 : 0 a s plným počtom bodov po piatich stretnutiach sú na čele tabuľky. Pre zámorský tím to bola prvá prehra na turnaji. (tasr)

pred 5 hodinami

MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)

pred 5 hodinami

Austrálsky premiér Scott Morrison priznal porážku v parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Austrálska strana práce (ALP). Tá vytvorí novú vládu a jej líder Anthony Albanese sa stane premiérom. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.