Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2022, 10:50

Omikron na Slovensku

Laboratóriá ho našli v 61 percentách vzoriek, najväčšie zastúpenie má na školách

Laboratóriá ho našli v 61 percentách vzoriek, najväčšie zastúpenie má na školách

Foto: TASR

Najväčší podiel omikronu je v Prešove (75,6 percenta) a Žiline (73,4 percenta). Viac ako polovicu prípadov tvorí nový variant aj v Bratislave.

Variant koronavírusu omikron už na Slovensku tvorí viac ako 61 percent všetkých pozitívnych prípadov. Vo štvrtok o tom informovala spoločnosť Unilabs Slovensko, ktorá vyšetruje približne jednu tretinu všetkých PCR testov z celej krajiny.

Laboratórium sekvenovalo 346 pozitívnych vzoriek z celého Slovenska a prezentované výsledky podľa generálneho riaditeľa Petra Lednického reprezentujú zastúpenie variantu koncom minulého týždňa.

Prezentované prípady ešte nie sú uvedené v oficiálnych štatistikách Úradu verejného zdravotníctva.

„Situácia sa začína zhoršovať práve v Žilinskom a Prešovskom kraji, tam je to potvrdené aj tým, že prevalencia omikronu je 75,6 percenta v Prešove a 73,4 percenta v Žiline,“ uviedol Lednický. Viac ako polovicu prípadov tvorí nový variant aj v Bratislave (63,2 percenta) a v Trnave.

Najväčšie zastúpenie má nový variant medzi školopovinnou mládežou, kde tvorí až 81,4 percenta pozitívnych prípadov.

„Omikron zatiaľ neprenikol k vyšším vekovým skupinám, ktoré nemajú až tak veľa kontaktov, a teda ani príležitostí sa infikovať,“ doplnil Lednický a zopakoval predpoklad, že nový variant omikron vytlačí zo Slovenska variant delta do niekoľkých týždňov.

Podľa údajov, ktoré v stredu zverejnil ÚVZ, je na Slovensku oficiálne potvrdených zatiaľ len 127 prípadov omikronu. Tieto údaje ale úrad zverejňuje s časovým odstupom približne dvoch týždňov v dôsledku zložitej logistiky. V súčasnosti napríklad sekvenuje vzorky, ktoré majú dátem odberu pred týždňom.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa bude vedieť spoľahlivo potvrdiť prevalenciu nového variantu „až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch.“ O nástupe omikronovej vlny hovoril po stredajšom rokovaní vlády aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Združenie vyzvalo obce a mestá, aby prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či stiahli obecné vlajky na pol žrde. (tasr)

pred hodinou

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.