Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2022, 07:53

Brazília začala očkovať malé deti napriek námietkam prezidenta Bolsonara

Brazílsky prezident, sám neočkovaný, tento krok opakovane kritizoval a trval na tom, že on by svoju 11-ročnú dcéru Lauru nikdy nedal zaočkovať. Spôsobil tiež rozruch, keď požiadal o zverejnenie mien osôb zodpovedných za schválenie tohto kroku.

Brazília začala v piatok očkovať proti ochoreniu COVID-19 deti vo veku päť až 11 rokov po tom, ako bol tento krok v krajine schválený napriek námietkam prezidenta Jaira Bolsonara. Informovala o tom agentúra AFP.

Osemročný domorodý chlapec bol prvým dieťaťom, ktoré bolo očkované počas oficiálneho ceremoniálu v nemocnici v Sao Paule, na ktorom sa zúčastnil aj guvernér štátu Joao Doria. Prvá dávka vakcíny proti koronavírusu v Brazílii bola podaná tiež v Sao Paule v januári 2021.        

Brazílsky regulačný úrad pre lieky (Anvisa) schválil novú vekovú skupinu na očkovanie pred mesiacom. Viac ako 20 miliónov detí má v prípade súhlasu rodičov nárok na očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer. Domorodí obyvatelia a deti so zdravotnými problémami sú prioritnými skupinami, pokiaľ ide o očkovanie.  

Brazílsky prezident tento krok opakovane kritizoval a trval na tom, že on by svoju 11-ročnú dcéru Lauru nikdy nedal zaočkovať.

Bolsonaro, sám nezaočkovaný, spôsobil rozruch, keď požiadal o zverejnenie mien osôb zodpovedných za schválenie tohto kroku. Združenie zastupujúce predstaviteľov Anvisy odsúdilo Bolsonarove „fašistické metódy“ a šéf úradu po vyhrážkach požiadal o policajnú ochranu pre zamestnancov úradu.        

Podľa oficiálnych údajov ministerstva zdravotníctva zomrelo v Brazílii na COVID-19 viac ako 300 detí vo veku päť až 11 rokov z celkového počtu 620-tisíc úmrtí na túto chorobu v krajine s 213 miliónmi obyvateľov.            

Počet nových prípadov v krajine výrazne vzrástol od objavenia sa variantu omikron koncom novembra. Počet nových prípadov bol vo štvrtok tesne pod 100-tisíc, pričom pred dvoma týždňami to bolo menej ako 6 000.      

V piatok Brazília oznámila 112 286 nových prípadov za 24 hodín, čo je blízko rekordných 115 228, ktoré krajina hlásila 23. júna, keď sa nachádzala uprostred tretej vlny pandémie.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva