Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2015

Saudská Arábia plánuje diverzifikáciu ekonomiky, aby znížila závislosť od ropy

Saudská Arábia, ktorá je vysoko závislá od vývozu ropy, plánuje diverzifikáciu svojej ekonomiky.

Od tohto kroku si sľubuje prísun financií, o ktoré v súčasnosti prichádza v dôsledku dlhotrvajúceho poklesu cien ropy. Informovala o tom agentúra DPA.

Ako uviedol saudskoarabský kráľ Salmán, jeho krajina je pripravená spustiť program diverzifikácie príjmových zdrojov s cieľom znížiť závislosť od ropy ako hlavného zdroja príjmov. Dodal však, že Saudská Arábia si aj napriek problémom v globálnej ekonomike dokázala udržať hospodársky rast.

Krajina, ktorá sa vďaka rope roky nemusela trápiť príjmami do štátneho rozpočtu, v poslednom období začína pociťovať rastúci tlak na svoje financie. V porovnaní s polovicou minulého roka, keď ceny ropy začali klesať, ceny Brentu aj americkej WTI zaznamenali pokles o viac než dve tretiny.

Saudská Arábia pritom okrem sociálnych programov pre svojich obyvateľov vyčleňuje vysoký objem financií v poslednom období aj na vojenské operácie v Jemene a Sýrii.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.