Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. december 2015

Talianska prokuratúra žiada pre bývalého vatikánskeho účtovníka 4,5 roka väzenia

Trest 4,5 roka väzenia žiada pre bývalého vatikánskeho účtovníka, preláta Nunzia Scarana (63), prokuratúra v Ríme, a to za prevod miliónov eur z fiktívnych darov od firiem v daňových rajoch, ktoré sa mali realizovať cez vatikánsku banku IOR.

Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra APA.

Scaranov advokát Silverio Sica ešte vlani vyhlásil, že jeho klient preberal len dary od ľudí, ktorí podľa neho konali poctivo, na financovanie domova pre smrteľne chorých. Priznal však, že Scaranovi z týchto peňazí napokon vyplatili hypotéku.

Vyšetrovanie v Scaranovom domovskom Salerne už prebiehalo, keď duchovného - prezývaného "Monsignor 500" pre bankovky, ktoré údajne obľubuje - zatkli v Ríme pre obvinenia z pašovania finančných prostriedkov. Podľa prokuratúry Scarano a ďalšie dve osoby, finančník a karabinier, zosnovali plán prepravy 20 miliónov eur v súkromnom lietadle zo Švajčiarska do Talianska s cieľom vyhnúť sa colným poplatkom. Plán stroskotal, pretože finančník na poslednú chvíľu cúvol.

Scaranov právny zástupca tvrdil, že monsignor v tomto prípade vystupoval len ako sprostredkovateľ.

Prelátovo zatknutie v júni 2013 viedlo k rezignácii dvoch hlavných manažérov IOR a urýchlilo úsilie o uplatnenie medzinárodných štandardov v tomto finančnom ústave, ktorý bol opakovane predmetom rôznych špekulácií týkajúcich sa prania peňazí. Následne Scarana zatkli opäť v januári 2014, práve v súvislosti so spomínanými prevodmi.

Proces so Scaranom sa začal vlani v júli.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.