Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. novembec 2005

Zmeny v Lumene

Začiatkom októbra valné zhromaždenie odvolalo doterajšieho riaditeľa Rádia Lumen Karola Orbana a programovú riaditeľku Andreu Predajňovú. Pod pokrievkou to vrelo už dlhší čas. Lumen je zatiaľ jediným slovenským kresťanským rádiom. Pôvodne vzniklo a začalo vysielať ako Rádio Mária 7. apríla 1993 z Ba...

Začiatkom októbra valné zhromaždenie odvolalo doterajšieho riaditeľa Rádia Lumen Karola Orbana a programovú riaditeľku Andreu Predajňovú. Pod pokrievkou to vrelo už dlhší čas.

Lumen je zatiaľ jediným slovenským kresťanským rádiom. Pôvodne vzniklo a začalo vysielať ako Rádio Mária 7. apríla 1993 z Banskej Bystrice.
Prvým riaditeľom a majiteľom de iure bol František Makovník. Majiteľom de facto však od začiatku bola Banskobystrická diecéza, ku ktorej sa neskôr pridala aj Spišská. Postupne, ako sa rozširovalo pokrytie signálom na celé Slovensko, sa spoluvlastníkmi stávali aj ostatné diecézy, takže dnes sú majiteľmi Lumenu všetky slovenské katolícke diecézy.
V roku 1995 sa novým riaditeľom stal kňaz Vladimír Slovák. Za jeho pôsobenia sa pokrytie signálom rozšírilo z okolia Banskej Bystrice na viac ako päťdesiat percent územia Slovenska, rádio prešlo na moderný technický systém vysielania, začala sa budovať bratislavská redakcia. V roku 2003 Slovák rezignoval na svoju funkciu. „Nedohodol som sa s majiteľmi. Jednalo sa hlavne o otázku bratislavského štúdia,“ spomína Slovák.

Na riaditeľský post nastúpil Karol Orban. Za jeho pôsobenia sa Lumen začal odchyľovať od evanjelizačnej vízie a naberať charakter pastoračného rádia. Rozpor medzi evanjelizačným (vysielanie pre veriacich, ale oslovovanie aj neveriacich a hľadajúcich) a pastoračným (upevňovanie najmä veriacej komunity) charakterom sa však v Lumene prejavoval od jeho začiatkov. Rádio totiž vzniklo a dodnes funguje ako evanjelizačný projekt, no počúvajú ho takmer výlučne veriaci ľudia. Zastavilo sa aj budovanie bratislavskej redakcie, ktorej vytvorenie mohlo Lumen posunúť vpred. „Odtiaľ by sa mohli vysielať mnohé, najmä diskusné relácie, keďže v Bratislave je omnoho širší výber hostí. Zmenou vedenia všetko uviazlo. Stroskotalo to však najmä na peniazoch, ktoré odmietol poskytnúť Arcibiskupský úrad v Trnave. Je to však ešte komplikovanejšie a hlbšie do toho nevidím,“ hovorí jeden z bývalých redaktorov Lumenu. Za Orbanovho vedenia opustilo Lumen viacero kvalitných redaktorov.

Krátko pred prezidentskými voľbami v roku 2004 sa Lumen značne politicky strápnil. V tradičnom vysielacom čase náboženskej relácie Od ucha k duchu dostala na poslednú chvíľu priestor relácia Náš hosť váš hosť. Hosťom bol prezidentský kandidát Vladimír Mečiar, za ktorého premiérovania príslušníci SIS vykonali bytovú prehliadku Biskupského úradu v Banskej Bystrici ako súčasť známej kauzy Triptych.
„Výber novej dvojice pred dvoma rokmi bol podľa môjho názoru obrovský omyl, ktorým Rádio Lumen i Katolícka cirkev na Slovensku v mediálnej oblasti veľa stratili,“ myslí si programový exriaditeľ Pavol Katreniak, ktorý v rádiu pôsobil za šéfovania Vladimíra Slováka a bol prepustený krátko po nástupe Karola Orbana.
Prednedávnom boli situáciu v Lumene preveriť biskupi Ján Babjak a Rudolf Baláž. „Zmeny vyvolali zamestnanci, ktorí doterajšiemu vedeniu vyjadrili nedôveru,“ povedal pre Katolícke noviny biskup Babjak, ktorý je Konferenciou biskupov Slovenska poverený starostlivosťou o Lumen a zároveň je aj predsedom dozornej rady. Karol Orban sa k vzniknutej situácii odmietol vyjadriť.

Novým riaditeľom sa stal kňaz Juraj Spuchľák, doterajší prodekan Teologickej fakulty Katolíckej univerzity. Na otázku ako vníma súčasnú situáciu v rádiu odpovedal: „Budem presnejší, keď budem môcť presne posúdiť jeho stav a po zhodnotení prínosu práce všetkých pracovníkov Lumenu v minulom období.“
Usporiadanie vnútorných pomerov a určenie smerovania rádia evanjelizačným alebo pastoračným smerom sú len jedny z prvých úloh, ktoré nového riaditeľa čakajú. Rýchle a uvážené kroky sú nevyhnutné. Nielen kvôli spokojnosti a pritiahnutiu poslucháčov. Konkurencia nového česko-slovenského kresťanského projektu Rádia 7 už klope na dvere.

Imrich Gazda

Inzercia

Odporúčame

Vieš si kúpiť prezervatív?

Vieš si kúpiť prezervatív?

Čitatelia SME si mohli nedávno, dva dni po sebe, prečítať vo svojom denníku články o sexe a ľudskej sexualite. Čo sa v nich dozvedeli? V piatkovej prílohe Zdravie (21. október) boli informovaní o zmenách sexuálneho správania Slovákov po roku 1989. Dozvedeli sa, že s masturbáciou začínajú Slováci v j...

Kam ďalej rásť?

Kam ďalej rásť?

Slovenská ekonomika má ôsmeho novembra sviatok. V bratislavskom hoteli Carlton sa uskutoční nevšedná, úspechmi sa trblietajúca oslava na jej počesť. Konferenciu otvorí sám predseda vlády a v začatom chválospeve budú pokračovať významní slovenskí manažéri. Už pozvánka naznačuje, v akom oslavnom duchu...

Pamätaj na smrť

Pamätaj na smrť

Sviatok Všechsvätých a Pamiatka zosnulých. Hroby, cintoríny, chlad smutnej jesene. Sviečky, kvety, spomienky. Myšlienky na zosnulých, myšlienky na žijúcich, myšlienky na smrť. Ako a kedy zomriem? Budem na smrť pripravený? Kam po nej pôjdem? Ako sa budem správať, keď budem zomierať? Nemám príklad a...