Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. august 2021, 16:32

Limity rádioaktivity vo vode na kúpanie v súčasnosti neexistujú

Limity rádioaktivity vo vode na kúpanie v súčasnosti neexistujú

Kúpajúci sa v Podhájskej. Archívne foto TASR/Henrich Mišovič

Legislatívne predpisy ustanovujúce kritériá pre prítomnosť prírodných rádionuklidov vo vodách na kúpanie absentujú aj na národnej, aj európskej úrovni, tvrdí Úrad verejného zdravotníctva.

V súčasnosti neexistujú národné ani európske legislatívne predpisy, ktoré by ustanovili kritériá pre prítomnosť prírodných rádionuklidov vo vodách na kúpanie. Uviedol to Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Po stanovení pravidiel volá minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

ÚVZ je kompetentný dozorný a regulačný orgán v oblasti radiačnej ochrany a postupuje v súlade so zákonom o radiačnej ochrane, pripomína Eliáš. Hovorí, že tento zákon určuje limity ožiarenia, nie však tie, ktoré sa vzťahujú na ožiarenie osôb z prírodných zdrojov ionizujúceho žiarenia. Preto medzi ukazovatele kvality vody na kúpanie nepatria prírodné rádionuklidy.

Geotermálne vody sú charakteristické rôznym obsahom látok z podložia, môžu obsahovať aj prírodné rádioaktívne látky. V ich pôvodnom zložení sa využívajú najmä na liečivé účely.

ÚVZ zároveň verejnosť uistil, že netreba mať obavy z pôsobenia ionizujúceho žiarenia pri rekreačnom kúpaní sa v bazéne s geotermálnou vodou a absolvovania rádiodiagnostiky alebo rádioterapie. „Z pohľadu radiačnej záťaže je rekreačné kúpanie v bazéne s geotermálnou vodou zanedbateľné,“ podotkol Eliáš.

Ďalej poukazuje na to, že geotermálne vody nie sú využívané na pitie. V prípade využívania na rekreačné kúpanie musí voda v bazénoch spĺňať štandardné požiadavky na kvalitu vody na kúpanie. Jej teplota sa tiež musí upravovať pred prítokom vody do bazéna.

„V prípade podozrenia na prítomnosť látok, ktoré by mohli predstavovať riziko pre kúpajúcich, sa podľa potreby kontrola štandardných ukazovateľov kvality vody na kúpanie dopĺňa o ďalšie relevantné ukazovatele,“ poznamenal Eliáš.

Budaj poukázal na to, že na Slovensku chýba presná definícia rádioaktívnych nuklidov v geotermálnych bazénových vodách.

„Budem odporúčať ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO), aby ministerstvo zdravotníctva určilo normy a pravidlá,“ podotkol s tým, že to pre geotermálne vody nemusí znamenať, aby sa prestali využívať, ale budú mať určený časový limit na používanie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred hodinou

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva