Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2021, 15:16

Riziká súvisiace s pandemickou podporou môžu v Británii pretrvať desaťročia

Podľa dvoch správ parlamentnej Komisie pre verejné účtovníctvo vláda minula viac než dve miliardy libier na nepoužiteľné ochranné prostriedky.

"Vzhľadom na bolestivo vysoké sumy minuté na pandemické opatrenia si musí vláda ujasniť, ako ich bude ďalej zvládať a počas akého obdobia," cituje agentúra Reuters členku PAC Meg Hillierovú. "Riziko pre daňových poplatníkov pretrvá 20 rokov vo forme záležitostí ako úvery pre umenie a kultúru a celá vláda sa musí rýchlo naučiť ich zvládať." PAC ako príklad uviedol odhadovanú stratu 26 miliárd GBP v dôsledku podvodov a nesplácania úverov, ktoré získali firmy na zvládnutie pandémie. 

Vo svojej druhej správe komisia upozornila na neprijateľne vysokú úroveň mrhania peniazmi, napríklad vo forme 2,1 miliardy kusov nevhodných prostriedkov osobnej ochrany, čo zodpovedá viac než dvom miliardám libier. Vláda naproti tomu argumentuje, že len 0,84 % týchto prostriedkov bolo nevhodných pre zdravotníctvo, preto ich plánuje použiť v iných odvetviach. 

"Existujú dôkladné procesy, ktoré zabezpečujú, že vládne výdavky vždy budú mať pre daňových poplatníkov prínosy," zareagoval hovorca ministerstva zdravotníctva. Opozičná Labouristická strana však tvrdí, že správy PAC len dokazujú zlyhania vlády a požaduje okamžité vyšetrovanie postupov počas pandémie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 2 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva