Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2021, 19:57

Potratový zákon

Pre Cigánikovej obštrukciu sa o návrhoch kotlebovcov a Čepčeka rokovať nebude

Pre Cigánikovej obštrukciu sa o návrhoch kotlebovcov a Čepčeka rokovať nebude

Foto - TASR/Jaroslav Novák

Poslankyňa SaS predložila procedurálny návrh, aby sa o zákonoch nerokovalo. Hoci pri Čepčekovej novele návrh neprešiel, žiaden poslanec po ňom následne nepredložil nový, čím v parlamente skončil.

Plénum parlamentu nebude ďalej rokovať ani hlasovať o predložených dvoch novelách zákona o umelom prerušení tehotenstva.

Jednu predložil koaličný poslanec Martin Čepček, druhú poslanci ĽSNS.

Návrhy na zmeny potratovej legislatívy hovorili o tom, aby sa umelé prerušenie tehotenstva vykonávalo iba vo vymedzených prípadoch. Napríklad, ak nie je možné inak zachrániť život ženy alebo ak by nebolo možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky.

Potraty by sa podľa návrhov mohli vykonávať aj vtedy, ak má nenarodené dieťa diagnostikované ťažké poškodenie zdravia, respektíve ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresiahlo 24 týždňov, alebo ak "je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov".

Poslankyňa SaS a predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková ako spravodajkyňa predložila procedurálny návrh, aby sa o zákonoch nerokovalo.

V prípade novely z dielne kotlebovcov jej procedurálny návrh prešiel. Pri Čepčekovej novele návrh neprešiel, no žiaden poslanec po ňom nepredložil nový, aby sa o návrhu rokovalo ďalej, a na parlamentnej schôdzi tak skončili oba. Podobný postup jej umožňuje rokovací poriadok.

Čítajte tiež

V súvislosti s Bittó Cigánikovou sa spájajú aj pochybnosti pri jej zvolení za spravodajkyňu pri oboch návrhoch noviel potratového zákona.

Hoci na zvolenie za spravodajkyňu nemala dostatok hlasov a ako jediný ju zo zdravotníckeho výberu podporil poslanec Za ľudí Tomáš Lehotský, nakoniec sa za spravodajkyňu vyhlásila sama.

Ak totiž gestorský výbor neurčí spoločného spravodajcu pre návrh zákona, podľa rokovacieho poriadku ho určí predseda daného výboru, v tomto prípade Bittó Cigániková.

Poslanec OĽaNO Marek Šefčík, ktorý jej postup na výbore namietal, na sociálnej sieti napísal: "Zdá sa, že predsedníčka výboru nepotrebuje výbor vôbec. Hľadá kľučky v rokovacom poriadku. Ak niekomu pripadá tento spôsob rokovania demokratický, tak mi je to ľúto." Tiež zverejnil záznam výboru.

❓ NEURČILI STE MA? URČÍM SA TEDA SAMA ❗️ ... (Video je v odkaze na konci textu) ... 👉Vieme, že ak nie je tak, ako chce,...

Uverejnil používateľ Poslanec Marek Šefčík Piatok 25. júna 2021 Zdieľať

 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.