Potratový zákon
Pre Cigánikovej obštrukciu sa o návrhoch kotlebovcov a Čepčeka rokovať nebude

Foto - TASR/Jaroslav Novák
Poslankyňa SaS predložila procedurálny návrh, aby sa o zákonoch nerokovalo. Hoci pri Čepčekovej novele návrh neprešiel, žiaden poslanec po ňom následne nepredložil nový, čím v parlamente skončil.
Plénum parlamentu nebude ďalej rokovať ani hlasovať o predložených dvoch novelách zákona o umelom prerušení tehotenstva.
Jednu predložil koaličný poslanec Martin Čepček, druhú poslanci ĽSNS.
Návrhy na zmeny potratovej legislatívy hovorili o tom, aby sa umelé prerušenie tehotenstva vykonávalo iba vo vymedzených prípadoch. Napríklad, ak nie je možné inak zachrániť život ženy alebo ak by nebolo možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky.
Potraty by sa podľa návrhov mohli vykonávať aj vtedy, ak má nenarodené dieťa diagnostikované ťažké poškodenie zdravia, respektíve ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresiahlo 24 týždňov, alebo ak "je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov".
Poslankyňa SaS a predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková ako spravodajkyňa predložila procedurálny návrh, aby sa o zákonoch nerokovalo.
V prípade novely z dielne kotlebovcov jej procedurálny návrh prešiel. Pri Čepčekovej novele návrh neprešiel, no žiaden poslanec po ňom nepredložil nový, aby sa o návrhu rokovalo ďalej, a na parlamentnej schôdzi tak skončili oba. Podobný postup jej umožňuje rokovací poriadok.

Martin Čepček hovorí o motivácii predložiť prísny zákon proti potratom, o taktike presadzovania pro-life ideí i o vnímaní politiky.
V súvislosti s Bittó Cigánikovou sa spájajú aj pochybnosti pri jej zvolení za spravodajkyňu pri oboch návrhoch noviel potratového zákona.
Hoci na zvolenie za spravodajkyňu nemala dostatok hlasov a ako jediný ju zo zdravotníckeho výberu podporil poslanec Za ľudí Tomáš Lehotský, nakoniec sa za spravodajkyňu vyhlásila sama.
Ak totiž gestorský výbor neurčí spoločného spravodajcu pre návrh zákona, podľa rokovacieho poriadku ho určí predseda daného výboru, v tomto prípade Bittó Cigániková.
Poslanec OĽaNO Marek Šefčík, ktorý jej postup na výbore namietal, na sociálnej sieti napísal: "Zdá sa, že predsedníčka výboru nepotrebuje výbor vôbec. Hľadá kľučky v rokovacom poriadku. Ak niekomu pripadá tento spôsob rokovania demokratický, tak mi je to ľúto." Tiež zverejnil záznam výboru.
❓ NEURČILI STE MA? URČÍM SA TEDA SAMA ❗️ ... (Video je v odkaze na konci textu) ... 👉Vieme, že ak nie je tak, ako chce,...
Uverejnil používateľ Poslanec Marek Šefčík Piatok 25. júna 2021 Zdieľať
Dnes treba vedieť
WHO je znepokojená nárastom počtu prípadov covidu vo svete
Podiel zaočkovaných proti covidu vo vysoko rizikových skupinách je v Amerike a Európe znepokojujúco nízky.
USA umožnia Izraelčanom bezvízový styk
Bidenova administratíva reagovala na júlový sľub Izraela, že bude pristupovať rovnako ku všetkým držiteľom amerického pasu a nebude diskriminovať Američanov palestínskeho alebo arabského pôvodu.
Pozrite si zostrih z debaty denníka Postoj v Teatro Colorato. O voľbách hovoria s Martinom Hanusom a Jozefom Majchrákom šéf Focusu Martin Slosiarik a neskôr Marek Vagovič, Martin Leidenfrost a Lukáš Krivošík.
Rusko buduje železničné prepojenie s okupovanými mestami na Ukrajine
Nová železnica umožní Rusku prepravovať zásoby na okupované územie, nemuselo by sa potom spoliehať na Krymský most.
Súhrn udalostí v stredu 27. septembra:
- V poslednom prieskume AKO predbehli progresívci Smer.
- Maďarský minister zahraničia podporil Alianciu, naše ministerstvo si preto predvolalo veľvyslanca.
- Nedajme sa odradiť hrubosťou predvolebnej kampane, vyhlásila prezidentka.
- Tomáš Halík vyzval na modlitby za „budúcnosť ohrozeného Slovenska“.
- Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa vrátili na Ukrajinu.
- Americký exprezident Trump klamal banky a poisťovne, vyhlásil súd.
- Klimatickí aktivisti zažalovali 32 štátov na ESĽP.
- Ruské samovražedné drony obsahujú podľa Ukrajiny súčiastky z Európy.
Klimatickí aktivisti zažalovali 32 vlád v prípade klimatickej zmeny
Právnici skupiny pochádzajúcej z Portugalska vyhlásili, že žalované krajiny zlyhali pri riešení klimatickej zmeny spôsobenej ľudskou činnosťou. Porušili tým základné ľudské práva ich mandantov.
Švajčiarsko predá Nemecku tanky Leopard II, aby pomohlo doplniť zásoby
Žiadosti Nemecka, Dánska a Španielska, aby mohli na Ukrajinu poslať zbrane švajčiarskej výroby, Bern nepovolil.
Česká vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2024 so schodkom desať miliárd eur
Šetriť sa nebude v rezorte obrany, ktorý bude mať rekordné výdavky. S položkami, ktoré sú na obranu obsiahnuté aj v iných kapitolách, dosiahnu takmer 160 miliárd korún (6,5 miliardy eur).
Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov.
Navaľného premiestnia v ruskom väzení na samotku pre „nenapraviteľnosť“
Ruskému opozičnému lídrovi včera súd v Moskve zamietol odvolanie proti 19 rokom väzenia za extrémizmus.