Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2021, 19:31

Herbert Kickl sa stal novým šéfom krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska

Kickl je známy ostrou rétorikou a už dlho ho vnímajú ako jedného z ľudí zodpovedných za formovanie ideológie strany.

V sobotu na mimoriadnom sneme, kde si strana volila nové vedenie, získal 88,2 percenta hlasov. Bývalý minister vnútra z rokov 2017-2019 Kickl nahradí Norberta Hofera, ktorý nedávno oznámil rezignáciu. 

Nedávno sa dostal do hlavných správ médií, keď nesúhlasil s opatreniami navrhnutými na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu. Kickl nastúpi po Hoferovi, ktorý sa pokúšal vytvárať umiernenejší obraz strany, aby prilákal nestálych voličov. Hofer sa však nedávno, v čase opakovaných sporov s Kicklom, vzdal líderského postu v strane.

Nový šéf uistil na sneme straníckych kolegov, že teraz "hrá strana o víťazstvo", a vyzval členov, aby nepodceňovali pohnútky bežných voličov. "Jednoduchí ľudia sú jednoduchí, ale nie hlúpi," dodal.

Hofer na sneme povedal, že Kickl má jeho podporu. V nedávnych prieskumoch verejnej mienky získala FPÖ približne 16 percent hlasov. Prvým volebným testom pod vedením Kickla budú v septembri voľby v spolkovej krajine Horné Rakúsko. Nástup Kickla nie je bez sporov. Niekoľko členov zo strany odišlo, keď sa už blížila jeho nominácia. 

Kickl je známy pravidelnými vyhláseniami proti migrantom a islamu, čo podľa pozorovateľov neprinesie strane nových voličov. Strana má zrejme malú šancu vrátiť sa skoro do rakúskej vlády, pretože medzi Kicklom a rakúskym kancelárom a zároveň šéfom vládnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastianom Kurzom je nevraživosť.

Obe strany boli spolu v rokoch 2017-2019 v koalícii, ktorá sa rozpadla po škandále s nahrávkou zachytávajúcou bývalého šéfa FPÖ Heinza-Christiana Stracheho, ako ponúka podnikateľské kontrakty výmenou za politickú podporu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Počasie: Bude slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Veľmi teplo a miestami dusno. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou okolo 27 st. (shmú)

pred 9 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 10 hodinami

Inzercia

Inzercia