Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 12:03

Západ Spojených štátov sužujú mimoriadne horúčavy

V meste Phoenix v štáte Arizona teplota vzduchu dosiahla rekordných 46 stupňov Celzia. Vysoké teploty hlásilo tento týždeň najmenej 11 štátov USA.

V meste Las Vegas v štáte Nevada dosiahla teplota 46,6 stupňa Celzia, čím bol prekonaný rekord (45,5 stupňa Celzia) z roku 1940. Aj v kalifornskom Palm Springs vystúpili teploty na 48,9 stupňa Celzia.

Vysoké teploty najbližšie dni očakáva tiež mesto Denver, kde v utorok namerali rekordných 38 stupňov Celzia. Meteorológovia vydali výstrahu pred nadmerným teplom pre niektoré oblasti na západe štátu Colorado, z ktorých väčšina zažíva extrémne sucho.

Vedci, ktorí skúmajú sucho a zmenu klímy, tvrdia, že ľudia žijúci na americkom západe môžu v najbližších rokoch očakávať opakované horúčavy. "Vlny horúčav sa na západe zhoršujú, pretože pôda je veľmi suchá,“ uviedol vedec Park Williams z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktorý vypočítal, že pôda v západnej polovici USA je najsuchšia od roku 1895.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 13 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 14 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)