Mičovský stiahol demisiu Heger s prezidentkou sa však rozhodli vymenovať za ministra Samuela Vlčana

Heger s prezidentkou sa však rozhodli vymenovať za ministra Samuela Vlčana
FOTO TASR – Martin Baumann
Mičovský podal demisiu po podozreniach z korupcie u svojej nominantky. Dnes však oznámil, že demisiu sťahuje. Odôvodnil to tým, že nechce utekať z boja.
6 minút čítania 6 min
Vypočuť článok
Mičovský stiahol demisiu / Heger s prezidentkou sa však rozhodli vymenovať za ministra Samuela Vlčana
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Postoj
Postoj

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Ján Mičovský dnes počas mimoriadneho vyhlásenia pred novinármi povedal, že sa rozhodol stiahnuť demisiu z postu ministra pôdohospodárstva, ktorú doručil minulý týždeň v pondelok 31. mája. 

Hlava štátu avizovala, že ju prijme, až keď bude zrejmé, kto ho má nahradiť. List o stiahnutí demisie poslal do Prezidentského paláca v pondelok ráno.

O rozhodnutí informoval aj premiéra Eduarda Hegera. Priznal, že ide o komplikovanú situáciu a ďalší postup je na premiérovi a prezidentke Zuzane Čaputovej. Svoje konanie mu podľa vlastných slov tiež nepridá na „politickej kráse“.

Okrem jasnejších okolností vo vzťahu k obvineniu generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu, pre ktorú demisiu pôvodne podával, rozhodnutie odvôvodnil aj množstvom podporných vyhlásení na svoju adresu, ktoré ho presvedčili, aby „neutekal z boja pred koncom rozbehnutého zápasu“ a vo funkcii pokračoval.

Na zotrvanie vo funkcii mali ministra podľa agrorezortu vyzvať zamestnanci Lesov Slovenskej republiky, Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič či Štátnych lesov TANAPu. K podpore Pôdohospodárskej platobnej agentúry, viacerých jednotlivcov, lesníckych a poľnohospodárskych organizácií sa mali pripojiť aj malí farmári.

Poslednou z okolností zmeny rozhodnutia bol podľa ministra nedávny návrh skupiny poslancov koaličných strán, ktorí žiadajú odčlenenie lesov v chránených územiach od rezortu pôdohospodárstva.

Ján Mičovský potvrdil, že koaliční partneri sa o jeho odchode dozvedeli z tlačovej konferencie. Tiež povedal, že jeho rozhodnutie pôsobí možno emotívne, ale ide o úprimný krok. 

Prezidentka a premiér sa dohodli inak

Úrad vlády popoludní oznámil, že premiér sa s prezidentkou dohodol na vymenovaní do funkcie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. 

Mičovského vyhlásenie o späťvzatí demisie tak na veci nič nemení, hoci počas tlačovej konferencie tvrdil, že premiér Heger s ministrom Matovičom na jeho rozhodnutie reagovali s pochopením. Z postu ministra sa predsa vracia do parlamentu.

Prezidentka vymenuje Samuela Vlčana do funkcie ministra pôdohospodárstva v utorok. Demisiu doterajšieho šéfa rezortu Jána Mičovského sa rozhodla prijať. „Keďže Ján Mičovský svoju demisiu už doručil do Kancelárie prezidenta SR a Ústava SR nepozná úkon jej späťvzatia, prezidentka sa rozhodla demisiu ministra prijať,“ vysvetlil hovorca Martin Strižinec. 

Premiér priblížil, že po podaní demisie Mičovského začali hľadať jeho nástupcu. Podľa vlastných slov meno nového ministra odovzdal prezidentke v piatok. „Dnes som sa stretol s pani prezidentkou, aby sme dohodli vymenovanie tohto nástupcu,“ uviedol Heger.

Predseda vlády priznal, že s Mičovským komunikoval aj v pondelok dopoludnia. Obsah rozhovoru komentovať nechcel. Za dôležité považuje to, že bude vymenovaný nový minister. Mičovského vyhlásenie o späťvzatí demisie považuje premiér za symbolické gesto. Predpokladá, že to chcel urobiť ako poďakovanie a vyjadrenie, že oblasti svojho pôsobenia chce ostať verný.

Samuel Vlčan bol pôvodne štátnym tajomníkom ministra Mičovského. Na svojom poste vydržal len tri mesiace a z ministerstva z dodnes neznámych dôvodov následne odišiel. Krátko nato sa stal poradcom expremiéra Igora Matoviča pre danú tému a zostal ním aj pri premiérovi Eduardovi Hegerovi.

Čítajte tiež

Mičovského oznámenie demisie pred dvoma týždňami súviselo s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde, najmä s policajným zadržaním, obvinením a väzbou generálnej riaditeľky SPF Gabriely Bartošovej, ktorú do funkcie nominoval práve Mičovský. Ten je presvedčený, že v danej chvíli konal správne a vyvodil politickú zodpovednosť, medzitým však musel zvážiť ďalšie faktory. 

Podobná situácia so stiahnutím demisie sa udiala aj počas predchádzajúcej vlády Petra Pellegriniho.

Vtedajší minister zahraničných vecí za Smer Miroslav Lajčák podal demisiu v závere roka 2018 po tom, ako vláda neschválila pakt OSN o migrácii a nikomu neschválila účasť na samite v Marrákeši. Po následných koaličných rokovaniach Lajčák oznámil prezidentskej kancelárii listom späťvzatie demisie. Vtedajší prezident Andrej Kiska jeho rozhodnutie zobral na vedomie.
 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
premiér Eduard Heger Ján Mičovský
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 26 minútami

Počasie: Slnečno, neskôr popoludní miestami pribúdanie oblačnosti. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na severe miestami okolo 2 stupňov. (shmú)

pred 9 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť