Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2021, 14:29

Menovanie generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna ešte nie je definitívne

Po piatkovom prijatí zamestnancov divadla známilo ministerstvo kultúry, že do siedmich dní sa má uskutočniť ďalšie stretnutie a po ňom bude informovať o postupe pri výbere nového vedenia. 

Piatkové stretnutie sa uskutočnilo na základe žiadosti zamestnancov DNS, ktorí sú presvedčení, že v prípade postupu vo výberovom konaní na nového šéfa divadla postupovala ministerka Natália Milanová protizákonne a nerešpektovala ani vnútornú smernicu rezortu a pravidlách výberových konaní.

Ministerka na stretnutí zopakovala, že za jej rozhodnutím bol preukázaný konflikt záujmov jednej z členiek komisie, ktorý mal ovplyvniť aj samotné hodnotenie. Upozornila ďalej, že podľa zákona môže vymenovať štatutára alebo štatutárku divadlo priamo, chcela však rešpektovať zistenia výberovej komisie o kvalite kandidátov a nimi predložených projektov. "Preto som  vybrala uchádzača, ktorý, ak sa zohľadní konflikt záujmov, získal tie najlepšie odporúčania aj od samotnej komisie," odôvodnila Milanová uprednostnenie druhého v poradí Petra Oravca pred Ingrid Fašiangovou, ktorá získala najviac bodov.

Voči jej rozhodnutiu a postupu sa ohradila Fašiangová i dotknutá členka výberového orgánu, zástupkyňa zamestnancov divadla v komisii – Zuzana Šebestová. Pridali sa aj zamestnanci divadla, argumentujúci i právnym stanoviskom, ktoré si nechali vypracovať. Požiadali zároveň ministerku o stretnutie. 

Vo výberovom konaní sa o post uchádzali štyria kandidáti. Po ukončení ich vypočutia bola na základe bodového a individuálneho hodnotenia členov komisie do funkcie odporúčaná doterajšia šéfka divadla Ingrid Fašiangová. Po zverejnení zápisnice však prišlo k jej neskoršiemu doplneniu, podľa ktorého sa zistil konflikt záujmov a technická chyba pri vyhodnocovaní. Výberové konanie preto muselo pokračovať. Opätovne zvolaná komisia síce druhýkrát odporučila menovať Fašiangovú, a to na základe bodového hodnotenia, ministerka sa však rozhodla pre druhého v poradí - Petra Oravca.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)

pred 5 hodinami

Najvyšší súd sa bude v pondelok zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom, ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nezobral do väzby. Senát sa bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. (tasr)