Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2021, 12:51

Ľudia s dlhodobou PN-kou už môžu požiadať o predĺženie poberania nemocenského

Predĺženie o ďalší rok musí schváliť posudkový lekár Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa (SP) od 1. mája predlžuje práceneschopným poistencom poberanie dávky nemocenské. Doteraz ju mohli poberať najviac 52 týždňov, po novom ju môžu dostávať dlhšie, maximálne však o ďalší jeden rok. O predĺženie poberania nemocenského však treba požiadať. Potom posudkoví lekári SP posúdia splnenie podmienok a určia dĺžku predĺženia vyplácania dávky. Upozornila na to hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková.

Na to, aby mohol poistenec dlhšie poberať nemocenské, musí splniť tri podmienky súčasne. Jeho dočasná pracovná neschopnosť musí trvať, dôvodom trvania po uplynutí podporného obdobia musí byť sťažený prístup k poskytovanej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s krízovou situáciou a musí existovať predpoklad, že nebude mať po skončení dočasnej práceneschopnosti pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou.

O predĺženie treba požiadať pobočku SP pomocou určeného tlačiva Žiadosť o predĺženie podporného obdobia na výplatu nemocenského, ktoré zverejnila poisťovňa aj na svojej webovej stránke. Žiadosť možno zaslať e-mailom, poštou alebo ju môže záujemca priniesť na pobočku osobne.

Následne je to na posudkovom lekárovi. Ten posúdi splnenie troch podmienok, najskôr však vykoná kontrolu posudzovania spôsobilosti na prácu u ošetrujúceho lekára. "Ak posudkový lekár poistencovi podporné obdobie na výplatu nemocenského predĺži, musí zároveň určiť aj presnú dĺžku predĺženia," uviedla Dvoráková s tým, že to môže byť maximálne rok.

Po rozhodnutí posudkového lekára bude SP vyplácať dávku počas ním určeného obdobia automaticky. Predpokladom vyplatenia nemocenského za jednotlivé mesiace predĺženého podporného obdobia však bude predloženie preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti (lístok na peniaze, pozn. TASR).

Dvoráková upozornila, že počas predĺženého podporného obdobia poistenci nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a ani na poistenie v nezamestnanosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Bývalí vysoko postavení policajní funkcionári Tibor Gašpar, Peter Hraško, Robert Krajmer, Marián Zechota a Milan Mihálik zostávajú vo väzbe do 5. novembra. Rozhodol o tom Najvyšší súd. (tasr)

pred 27 minútami

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva naďalej vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu z 11. mája. (tasr)

pred hodinou

Viac ako 50 ľudí je nezvestných po tom, ako sa potopila loď s migrantmi smerujúca z Líbye do Európy. Z lode sa podarilo zachrániť približne 30 ľudí. Líbya je vstupnou bránou migrantov do Európy, práve tu nastupuje množstvo migrantov na provizórne plavidlá, na ktorých sa snaží preplaviť do Európy. (tasr)

pred 2 hodinami

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)