Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. máj 2021, 09:17

Slovenskí vedci pomenovali najdlhšieho beznohého jaštera na svete

S dĺžkou až 140 cm je nový slepúchovec Pseudopus apodus levantinus najdlhším beznohým jašterom sveta.

Medzinárodná skupina vedcov na čele so zoológom Danielom Jablonskim z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave opísala nový poddruh jaštera z Blízkeho východu. S dĺžkou až 140 cm je nový slepúchovec Pseudopus apodus levantinus najdlhším beznohým jašterom sveta. Ich publikácia vyšla začiatkom apríla v časopise Vertebrate Zoology. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Už v roku 2018 pri práci na genetike dvoch poddruhov slepúchovca žltého vedci nečakane objavili neznámu evolučnú líniu, ktorá nezapadala dovtedy poznanej taxonómie. Dovtedy boli známe len dva poddruhy slepúchovca – Pseudopus apodus apodus, vyskytujúci sa od Krymu po strednú Áziu a Pseudopus apodus thracius s výskytom na Balkáne a západnom Turecku.

V oblasti Levanty, čiže Blízkeho východu, sa však slepúchovce dlhodobo vyvíjali v izolácii, čo viedlo k evolúcii morfologických a genetických špecifík. Podľa zavedenej taxonómie teda predstavovali neznámy poddruh. V súčasnej štúdii sa vedci Univerzity Komenského spoločne s kolegami z Európy a Ázie zamerali na preskúmanie týchto špecifík. Zistené výsledky im dovolili pomenovať túto líniu slepúchovca ako Pseudopus apodus levantinus.

„Ukázali sme, že objavená línia sa od dvoch ďalších jasne odlišuje, a preto sme ju taxonomicky klasifikovali. História novej línie pravdepodobne siaha do obdobia pliocénu, má teda niekoľko miliónov rokov,“ vysvetľuje Daniel Jablonski z Prírodovedeckej fakulty UK. Dodal, že definovanie taxonomického statusu živočíchov a rastlín umožňuje ďalší výskum, ale aj ich náležitú ochranu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami

Kardinál Becciu sa postavil vo Vatikáne pred súd

Kardinál Giovanni Angelo Becciu a ďalších deväť obvinených sa v utorok postavilo pred vatikánsky súd v súvislosti s finančným škandálom. Vatikánsky vyšetrujúci sudca 3. júla obžaloval desať osôb, vrátane bývalého prefekta Kongregácie pre kauzy svätých,  zo sprenevery, zneužívania úradu, vydierania a podvodov v súvislosti s nevýhodným nákupom luxusných nehnuteľností v londýnskej štvrti Chelsea v hodnote 350 miliónov eur.

pred 56 minútami

EÚ dosiahla cieľ zaočkovať do konca júla 70 percent dospelých. Plne zaočkovaných je 57 percent obyvateľstva. Oznámila to na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

pred hodinou

Slovenskí tenisti Lukáš Klein a Filip Polášek prehrali v druhom kole olympijskej štvorhry s americkým párom Austin Krajicek, Tennys Sandgren 7:6, 2:6, 5:10. Slovensko už nemá v tenise v Tokiu zastúpenie. (tasr)

 

pred 2 hodinami

Odvolací súd v Kalifornii rozhodol, že štát nesmie nútiť opatrovateľov, aby transrodových ľudí oslovovali spôsobom, ktorý je v rozpore s ich svedomím. Porušenie zákona malo byť pôvodne potrestané tisícdolárovou pokutou a najviac jedným rokom odňatia slobody. Súd však rozhodol, že takéto nariadenie je „obmedzenie slobody slova zamerané na obsah“, a preto je v rozpore s predchádzajúcimi rozhodnutiami Najvyššieho súdu o slobode slova. Konzervatívna organizácia Kalifornská rada pre rodinnú politiku nazvala rozhodnutie „tichým, no dôležitým víťazstvom v boji za slobodu slova“.

pred 3 hodinami

Počet hospitalizovaných v súvislosti s covidom stúpol o 3 na 83 pacientov. Nebolo potvrdené žiadne nové úmrtie. Včera identifikovali 51 pozitívnych prípadov pri 8 694 PCR testoch. Zaočkovali ďalších 3 160 ľudí. (nczi)

Inzercia

Inzercia