Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. február 2021, 10:41

Vzťahy v koalícii

Bittó Cigániková označila Vašečku za radikálneho zástancu zákazu potratov

Bittó Cigániková označila Vašečku za radikálneho zástancu zákazu potratov

FOTO TASR - Martin Baumann

Vašečka avizoval, že navrhne odvolať Bittó Cigánikovú z postu šéfky výboru.

Vyhlášku ministerstva zdravotníctva kritizovala šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková už v lete minulého roka, ako aj pri diskusiách o programovom vyhlásení vlády, ktoré nakoniec nepodpísala. Bittó Cigániková tak reagovala na poslanca Richarda Vašečku, ktorý chce navrhnúť jej odvolanie z postu predsedníčky výboru.

Vašečka podľa poslankyne týmto návrhom porušuje koaličnú zmluvu.

"Samotnú vyhlášku a aj to, že keď ju už minister otvára, nezaoberá sa možnosťou interrupčnej tabletky, som kritizovala opakovane už v lete alebo pri diskusiách o programovom vyhlásení vlády, ktoré som nakoniec ani nepodpísala. Moja súčasná kritika spočíva najmä v tom, že v čase najväčšieho počtu mŕtvych na koronavírus tu riešime opäť interrupcie a kultúrne vojny," uviedla šéfka výboru pre TASR.

Vašečku označila za radikálneho zástancu úplného zákazu interrupcií. Mrzí ju jeho ideológia. "Pán Vašečka nemá rád slobodné a silné ženy s vlastným názorom a preto ma neprekvapuje, že proti takýmto ženám bojuje nielen mimo parlamentu, ale aj v ňom. Je pokrytecké, že hovorí o porušovaní pravidiel a pritom jednoznačne takýmto návrhom porušuje koaličnú zmluvu," skonštatovala.

Vašečka avizoval, že na najbližšom zasadnutí poslaneckého klubu OĽANO navrhne odvolať Bittó Cigánikovú z postu šéfky výboru. Odôvodňuje to jej útokmi na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, najnovšie jej kritikou vyhlášky. Poslankyňa sa podľa neho vysmieva koaličným dohodám. Dodal, že vyhláškou sa plní programové vyhlásenie vlády.

Nová vyhláška hovorí, že ženy nad 40 rokov si budú musieť za ukončenie tehotenstva do 12. týždňa zaplatiť. Po novom zákrok nebude hradiť zdravotná poisťovňa. Rezort svoj krok vydať nové znenie vyhlášky k zákonu o umelom prerušení tehotenstva zdôvodnil tým, že v spoločnosti možno dlhodobo sledovať, že vek matiek rodičiek je vyšší a ich tehotenstvo býva bezproblémové.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

V triediacej linke našli v Partizánskom spolu s plastmi použité antigénové testy. Radnica zberný dvor. Použitých antigénových testov bolo väčšie množstvo, prípad už podľa neho rieši polícia ako ohrozenie zdravia a zamestnancov Technických služieb mesta Partizánske. Primátor mesta Jozef Božík upozornil, že ide o nebezpečný odpad, s ktorým treba zaobchádzať podľa osobitných predpisov. (tasr)

pred hodinou

Rozdielne názory na očkovanie nesmú byť dôvodom rozdeľovania spoločnosti, uviedol bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. On sám očkovanie neodmieta, pričom dôležitým bol preňho príklad pápeža Františka a Benedikta XVI., ktorí sa nechali zaočkovať. Vo videu na sociálnej sieti však zdôraznil, že treba rešpektovať aj tých, ktorí majú voči očkovaniu výhradu vo svedomí.

pred 5 hodinami

Petra Vlhová skončila dvanásta v zjazde Svetového pohára vo Val di Fassa. Zaostala o 1,29 sekundy za víťaznou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktorá zvýšila svoj náskok na čele celkového poradia SP. Druhé miesto obsadila jej krajanka Corinne Suterová a tretia skončila Nemka Kira Weidleová. (tasr)