Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2020, 17:47

Joe Biden oznámil svoj ekonomický tím

Novozvolený prezident na post ministerky financií nominuje bývalú šéfku americkej centrálnej banky Janet Yellenovú. V prípade jej potvrdenia Senátom sa Yellenová stane prvou ženou v histórii USA, ktorá povedie ministerstvo financií.

Okrem 74-ročnej Yellenovej Biden zverejnil aj ďalšie mená liberálnych ekonómov a poradcov, ktorí pôsobili v dvoch predchádzajúcich demokratických administratívach.

Námestníkom ministerky financií by sa mal stať Wally Adeyemo, ktorý pôsobil v administratíve za éry Baracka Obamu. Bývalá poradkyňa prezidentov Billa Clintona a Baracka Obamu Neera Tandenová by mala viesť Úrad pre manažment a rozpočet.

Ďalšia žena by mala viesť Radu ekonomických poradcov Bieleho domu po tom, ako Biden na tento post nominoval Ceciliu Rouseovú. Okrem nej budú Bidenovi radiť aj Jared Bernstein a Heather Bousheyová.

Ak nominácie potvrdí Senát, Biden tak prepíše históriu hneď niekoľkokrát. Yellenová, ktorá sa za vlády Baracka Obamu stala prvou ženou na čele centrálnej banky, sa teraz stane prvou ženou na čele amerického ministerstva financií.

Wally Adeyemo bude podľa agentúry AP prvým Afroameričanom na poste námestníka ministerky financií a Rouseová, ktorá je Afroameričanka, bude prvou ženou inej ako bielej pleti na čele Rady ekonomických poradcov Bieleho domu. Rovnako aj Neera Tandenová, ktorá je indického pôvodu, bude prvou ženou inej ako bielej pleti na čele Úradu pre manažment a rozpočet.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.

pred 10 hodinami