Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2020, 13:16

Maia Sanduová chce ako prezidentka dostať Moldavsko z izolácie

Prioritou jej tímu je urobiť z Moldavska európsku krajinu, ktorá bude mať plodné, pragmatické a vzájomne výhodné vzťahy s partnermi v zahraničí. 

Podľa agentúry TASS Sanduová informovala, že už krátko po voľbách dokázali dostať zahraničnú politiku Moldavska z kómy.

Po nástupe do funkcie sa ako s prvými stretne s prezidentmi Rumunska a Ukrajiny, Klausom Iohannisom a Volodymyrom Zelenským. Zdôraznila, že zahraničná politika by mala slúžiť záujmom obyvateľov, pričom poznamenala, že v tejto fáze sú hlavnými cieľmi medzinárodnej spolupráce boj proti pandémii a sprievodnej hospodárskej kríze.

Ďalšou je z jej priorít bude boj proti korupcii. Schváli nové zloženie Najvyššej bezpečnostnej rady, ktorá sa potom bude prioritne venovať závažným prípadom, okrem iného aj nelegálnemu financovaniu politických strán.

V rámci snáh o prekonanie krízy v ekonomike a zdravotníctve chce v mene Moldavska v zahraničí požiadať o pomoc v podobe prístrojov na umelú ventiláciu pľúc, mobilných röntgenov, tomografov a o chýbajúce lieky na resuscitáciu, ale aj o testy na koronavírus či osobné ochranné prostriedky pre zdravotníkov.

Ako dodala agentúra TASS, moldavský ústavný súd dostal v utorok záverečnú správu ústrednej volebnej komisie o výsledkoch prezidentských volieb, za ktorých víťaza bola vyhlásená proeurópska politička Maia Sanduová.

Ústavní sudcovia musia teraz do desiatich dní rozhodnúť o zákonnosti prezidentských volieb. Svoje rozhodnutie však nesmú zverejniť skôr, ako budú známe verdikty súdov vo veci námietok týkajúcich sa volieb.

Podľa ústrednej volebnej komisie Sanduovú volilo 57,75 percenta Moldavcov, zatiaľ čo úradujúceho prezidenta Igora Dodona podporilo 42,25 percenta hlasujúcich. Dodonovo funkčné obdobie sa končí 23. decembra. Sanduovej inaugurácia by sa mala uskutočniť 24. alebo 25. decembra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Alexej Navaľnyj vyzval Rusov, aby v uliciach zorganizovali protivládne protesty. "Nezostávajte potichu. Vzdorujte. Vyrazte do ulíc," uviedol 44-ročný protikorupčný aktivista vo videozázname zverejnenom na YouTube. Navaľnyj sa na ľudí obrátil z policajnej stanice v meste Chimki, kde dnes zasadol súd. (tasr)

pred 2 hodinami

Zlepšenie právneho postavenia a prístupu k právnej pomoci migrantom, ktorí sú v súlade so zákonom o pobyte cudzincov zaistení a umiestnení v útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov na území Slovenskej republiky, je cieľom nového pilotného projektu. Partnerskú dohodu podpísali koncom roka 2020 Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a občianske združenie Slovenská humanitná rada. (tasr)

pred 2 hodinami

Maďarsko nedostalo vládnu pozvánku na inauguráciu Joea Bidena. "Podľa našich informácií bude tento slávnostný akt pre známe okolnosti zdržanlivejší než obvykle," dodal šéf maďarskej diplomacie v reakcii na otázku, kto bude na inaugurácii amerického prezidenta reprezentovať Maďarsko. (tasr)

pred 2 hodinami

Dnes sa spustilo pilotné očkovanie seniorov v domovoch sociálnych služieb pomocou mobilných odberových tímov. Na tlačovej konferencii o tom informujú ministri Marek Krajčí a Milan Krajniak.

Inzercia

Inzercia