Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2015

V Uhrovci vrcholí celonárodná spomienka na Ľudovíta Štúra

Pietnou spomienkou na miestnom cintoríne a evanjelickými službami božími bude dnes dopoludnia v Uhrovci (okres Bánovce nad Bebravou) pokračovať celonárodná spomienka pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

Miestny cintorín sa stane dejiskom pietnej spomienky o 9:30, nasledovať budú evanjelické služby božie, kazateľom bude generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik. Popoludnie bude patriť inscenácii Orol tatranský v podaní Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena. Ukončenie podujatia obec naplánovala na 16:00.

Program celonárodnej spomienky začal v sobotu 24. augusta a ponúkol turistický výstup na Rokoš, slávnostný sprievod obcou, predstavenie novej expozície v rodnom dome Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka, v tento deň ho ukončila slávnostná akadémia a recepcia. Spomienky sa odhadom zúčastnilo asi 2 000 ľudí.

"My Slováci by sme mali byť hrdí na svoju minulosť, na takých významných ľudí akými boli Štúr, Dubček a ďalší významní Slováci, ktorí reprezentujú naše slovanstvo. A ja by som bola veľmi rada, keby sa práve pri takýchto výročiach zachovávala patričná úcta k ich odkazu a celoživotnému dielu. Verím tomu, že sa nám to tu v Uhrovci podarilo," skonštatovala starostka Uhrovca Zuzana Máčeková. 

Prezident Andrej Kiska v sobotu v Uhrovi povedal, že Ľudovít Štúr je symbolom národnej súdržnosti. "Narodil sa a žil, aby prekročil hranice dobového národného buditeľstva a dal našim novodobým dejinám nielen zakladateľský impulz, ale najmä vyšší zmysel perspektívy, teda budúcnosť," uviedol dnes vo svojom príhovore Kiska. 

Podľa premiéra Roberta Fica nešlo u Ľudovíta Štúra o vlastenectvo reči, ale vlastenectvo skutkov. "Keď bolo treba, aby si ľudia na území Uhorska, ktorí boli Slovákmi, porozumeli, tak sa postavil za spisovnú slovenčinu... Potom, keď chcel dať dohromady roztratené ostrovy Slovákov, tak prišiel so Slovenskými národnými novinami. A ak to bolo málo, išiel do uhorského snemu a tam bojoval ako významný politik. A ak aj to bolo málo, tak zobral do ruky zbraň a bol jedným z revolučných vodcov v rokoch 1848 - 1849," zdôraznil premiér. 
    

Inzercia

Odporúčame