Vek nad 40 rokov by nemal byť zdravotným dôvodom na úhradu interrupcie

Vek nad 40 rokov by nemal byť zdravotným dôvodom na úhradu interrupcie
Ilustračný záber. FOTO TASR/AP
Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo návrh vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o umelom prerušení tehotenstva.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Počatie po 40. roku veku ženy by nemalo byť zdravotným dôvodom, na základe ktorého sa jej plne uhradí interrupcia z verejného zdravotného poistenia. Návrh vyhlášky, ktorou sa vykonáva zákon o umelom prerušení tehotenstva sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Samotný vek nad 40 rokov nutne nemusí predstavovať zdravotnú indikáciu pre ukončenie tehotenstva. Aktuálne platné právne predpisy plne nezohľadňujú súčasné technologické možnosti a poznatky, predovšetkým v oblasti prenatálnej diagnostiky," uvádza sa v predkladanom materiáli, ktorý má podľa predkladateľa dosah výlučne na úhradové systémy verejného zdravotného poistenia a nie na práva žien, ktoré sa týkajú možnosti ukončenia tehotenstva.

Cieľom navrhovanej zmeny je zníženie počtu vykonaných interrupcií v súlade s Programovým vyhlásením vlády na roky 2020 až 2024. Rezort zdravotníctva tvrdí, že považuje za dôležité klásť dôraz na prevenciu nechceného otehotnenia.

Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy počíta s pozitívnym vplyvom na rozpočet verejnej správy, a to znížením výdavkov verejného zdravotného poistenia v súvislosti s ukončením uhrádzania výkonu umelého prerušenia tehotenstva z dôvodu "počatia po 40. roku veku" na tento rok v sume viac ako 29 500 eur. Na budúci rok počíta so sumou vo výške viac ako 109-tisíc eur. V roku 2022 by malo ísť o sumu viac ako 101-tisíc eur v roku 2023 o sumu vyššiu ako 93-tisíc eur.

Pri výpočte sa vychádzalo z počtu umelých prerušení tehotenstva hradených zdravotnými poisťovňami s dôvodom "počatie po 40. roku veku" za minulý rok. Podľa štatistík o interrupciu z tohto dôvodu požiadalo 343 žien.
 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
verejná správa Zdravotné poistenie
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 32 minútami

Béla Bugár neodporúča Maďarskej aliancii, aby išla do predvolebnej koalície s PS. „Podľa mňa s Progresívnym Slovenskom ísť nemôžu. Stratia voličov, lebo je tam nenávisť proti progresivizmu, proti LGBTI, to je najväčší problém,“ hovorí v Postoj TV expredseda Mosta-Híd s tým, ževoliči Aliancie boli takto vychovaní. Samostatne sa podľa Bugára však Maďari do parlamentu nedostanú.„S KDH, poprípade s Demokratmi by to šlo. Ale KDH si asi ťažko sadne s nimi k stolu,“ a vysvetľuje prečo.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť