Slovinská polícia použila slzotvorný plyn, zadržala tisíce migrantov

Slzotvorným plynom zasiahla v noci nadnes slovinská polícia na chorvátsko-slovinskom hraničnom priechode Harmica-Rigonce, keď sa slovinskí aktivisti pokúšali pomôcť migrantom preraziť policajný kordón. Informovala o tom dnes chorvátska tlačová agentúra HINA s odvolaním sa na slovinskú televíziu. Podľa miestnych médií sa situácia na hraničnom priechode do dnešného rána už upokojila.


Migranti počas kontroly vlaku smerujúceho z Chorvátska, ktorý zastavila slovinská polícia. Foto: TASR /AP

Slovinská polícia zadržala približne 1100 utečencov, ktorí sa snažili ilegálne vstúpiť na územie Slovinska, spresňuje HINA. Hovorkyňa polície v mestskej občine (administratívnej jednotke) Novo Mesto na juhovýchode Slovinska uviedla, že potrebné formality s týmito migrantmi prebehli v utečeneckom centre vo východoslovinskom pohraničnom meste Brežice a utečenci boli potom odoslaní do ubytovacích stredísk v krajine.

Kvôli stupňujúcemu sa tlaku zo strany migrantov bola na určitý čas prerušená aj medzinárodná železničná doprava medzi Chorvátskom a Slovinskom.

Slovinský premiér Miro Cerar sa v piatok večer vyjadril, že ak sa nátlak utečencov stane príliš silným, Slovinsko začne určite uvažovať o možných koridoroch s krajinami, ktoré sú pre týchto migrantov vhodnými destináciami.

Na tlačovej konferencii po zasadaní slovinskej rady národnej bezpečnosti v Ljubljane Cerar obvinil Chorvátsko, že sa mu migračná kríza príliš rýchlo vymkla z rúk. Východnému susedovi Slovinska vytkol aj to, že prestalo dodržovať bilaterálnu dohodu o hraničnej kontrole.

Od stredajšieho rána, keď Maďarsko zavrelo hranice so Srbskom a migranti boli tak nútení presmerovať svoju trasu, prešlo do Chorvátska už vyše 17.000 migrantov, sumarizuje HINA.

Chorvátska prezidentka žiada EÚ o pomoc

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová požaduje od Európskej únie uistenie, že pomôže jej malej krajine vyrovnať sa so súčasným prílevom migrantov. 

V rozhovore s americkou tlačovou agentúrou Associated Press (AP) dnes uviedla, že jej štát so 4,2 miliónmi obyvateľov musí byť realistický ohľadne toho, čo dokáže a čo môže on sám urobiť s tisíckami ľudí utekajúcich z oblastí Blízkeho východu a Afriky, sužovaných vojnovými konfliktami a chudobou.

Migranti a utečenci sa snažia prejsť cez Chorvátsko v nádeji, že nájdu azyl v bohatých západných štátoch, ako je Nemecko.

"Musíme zastaviť ten príval, musíme od Európskej únie dostať uistenie, čo sa stane s tými ľuďmi, čo sú už v Chorvátsku, a s tými, čo sa ešte len chystajú cez Chorvátsko onedlho prejsť," povedala pre AP chorvátska prezidentka.

Chorvátsky premiér Zoran Milanovič sa medzitým dnes vyjadril, že Záhreb už Maďarsko prinútil, aby migrantov prijalo, a Chorvátsko bude v tomto smere pokračovať.

"Donútili sme ich - tým, že sme im tam tých ľudí poslali. A budeme v tom pokračovať," povedal Milanovič novinárom v meste Beli Manastir, odkiaľ boli v piatok vyslané na sever do Maďarska autobusy a vlaky plné migrantov.

Maďarský minister obrany nariadil povolanie záloh

Povolanie časti dobrovoľných záložných vojakov nariadil z dôvodu masovej migrácie maďarský minister obrany István Simicskó na návrh náčelníka generálneho štábu Tibora Benköa. Agentúru MTI o tom dnes informoval rezort obrany. 

Povolaní vojaci budú plniť v kasárňach úlohy tých príslušníkov ozbrojených síl, ktorí už dlhšiu dobu chránia zábrany na srbsko-maďarských hraniciach; prípadne sa zúčastnia cvičenia Severoatlantickej aliancie Brave Warrior.

Autobusy zo Záhrebu privážajú na maďarské hranice tisíce migrantov

Tisíce migrantov postupne privážajú autobusy z Chorvátska na maďarský diaľničný hraničný priechod Letenye-Goričan, informovala agentúra MTI. Do dnešného rána priviezlo 55 autobusov takmer 3000 migrantov, v priebehu dopoludnia prišlo zo Záhrebu osem autobusov.

Na hraničnom priechode je množstvo maďarských policajtov. V okolí priechodu umiestnili maďarské orgány mobilné toalety a odpadkové koše.

Autobusy prichádzajú aj z chorvátskej obce Tovarnik, ktorá leží pri hraniciach so Srbskom, kde sa podľa odhadov nachádza ďalších 5000 migrantov.

Z chorvátsko-maďarskej hranice migranti pokračujú autobusmi cez Maďarsko smerom do Rakúska.

Z okolia srbskej prihraničnej obce Horgoš, kde v stredu došlo k incidentu medzi migrantmi a maďarskou políciou, dopoludnia takmer úplne zmizli migranti. Niekoľko desiatok migrantov s malými deťmi sa ale rozhodlo nechať sa zaregistrovať v maďarskom Röszke a nepokračovať v púti.

Poradca maďarského premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi novinárom povedal, že ak srbská strana poskytne záruky na bezpečnosť dopravy a na poriadok na srbsko-maďarských hraničných priechodoch, potom čoskoro bude možné otvoriť doposiaľ zatvorené priechody Röszke a Röszke 2.

Podľa Bakondiho v piatok prekročilo chorvátsko-maďarské hranice 8000 utečencov, dnes do 10.00 h 2800. Počet migrantov, ktorí v tomto roku doposiaľ vstúpili na maďarské územie je 209.000, z nich 172.000 požiadalo o azyl. V utečeneckých táboroch v Maďarsku je v súčasnosti 1600 ľudí. 

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács vyhlásil, že Chorvátsko nechalo napospas nielen Maďarsko, ale celú Európsku úniu. Reagoval tak na slová chorvátskeho premiéra Zorana Milanoviča, že Záhreb už Maďarsko prinútil, aby migrantov prijalo, a Chorvátsko bude v tomto smere pokračovať.

K následkom chorvátskeho kroku sa vyjadrí dnes popoludní v Budapešti na mimoriadnej tlačovej konferencii šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo