Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2020, 20:36

Šéfka EK obhajuje rozhodnutie o grantoch pre poľské mestá, ktoré sú "LGBT free"

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Žiobro odsúdil toto rozhodnutie ako nezákonné a neopodstatnené.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok obhajovala práva komunity LGBT. Stalo sa tak v reakcii na polemiku vyvolanú rozhodnutím EÚ neudeliť granty niekoľkým mestám v Poľsku, ktoré sa pred časom vyhlásili za "zóny bez ideológie LGBT".

"Naše zmluvy zabezpečujú, aby každý človek v Európe mohol byť tým, kým je, žiť tam, kde sa mu páči, milovať, koho chce a mať také vysoké ciele, aké chce," napísala von der Leyenová na Twitteri. Dodala, že sa bude naďalej usilovať o rovnosť ľudí hlásiacich sa k sexuálnym menšinám.

Svojím tvítom sa zapojila do diskusie, ktorú vyvolali protesty predstaviteľov Poľska po tom, ako EK odmietla účasť šiestich poľských miest na dotovanom twinningovom programe.

Tieto mestá, ktoré by inak mohli mať nárok na malé granty EÚ na podporu kultúrnych partnerstiev s obcami a mestami z iných štátov EÚ, sa vyhlásili za zóny bez ideológie LGBT alebo prijali vyhlásenia o právach rodiny, ktoré Brusel považuje za diskriminačné.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Žiobro odsúdil toto rozhodnutie EK ako "nezákonné a neopodstatnené". Zároveň vyzval predsedu poľskej vlády Mateusza Morawieckého, aby o tejto záležitosti rokoval s Európskou komisiou, a to tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k škrtom finančných príspevkov pre Poľsko.

Hovorca EK Stefan de Keersmaecker však pre novinármi v Bruseli vyhlásil, že EK bude aj naďalej využívať "nástroje, ktoré má k dispozícii", aby zabezpečila, že finančné prostriedky EÚ, vrátane "oveľa väčších kohéznych fondov, ktoré Poľsko dostáva", sa vynakladajú v súlade s pravidlami Európskej únie.

Inzercia

Keď v súvislosti so spomínanou homofóbnou kampaňou vyjadril obavy aj Európsky parlament, EK v máji poslala Poľsku list, v ktorom žiadala prešetriť rozhodnutia miestnych orgánov v poľských mestách, kde boli zriadené tzv. zóny bez LGBT ideológie.

Agentúra AFP uviedla, že exekutívny orgán EÚ pracuje na stratégii rovnosti komunity LGBT, ktorá by mala byť hotová do konca roka.

Spravodajský portál EurActiv.sk pred časom informoval, že takmer stovka poľských obcí s viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov — ide o tretinu obyvateľstva Poľska — sa považuje za "zónu bez LGBT". Mestské zastupiteľstvá v nich prijímajú rozhodnutia o ochrane mládeže "pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou".

Tieto uznesenia nie sú právne záväzné, ale niektoré obce a mestá zo Západu kvôli nim prerušili spoluprácu s partnerskými mestami v Poľsku.
 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 5 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)

pred 6 hodinami

NHL: Carolina Hurricanes postúpila do 1. kola play off po víťazstve 4:1 nad NY Rangers. Hráči New Yorku Islanders sú krok od postupu. V utorkovom druhom zápase predkola Východnej konferencie zdolali Floridu Panthers 4:2 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. V treťom dueli predkola Západnej konferencie zvíťazilo Calgary v Edmontone nad Winnipegom 6:2 a v sérii vedie 2:1. Nashville si v druhom zápase poradil s Arizonou 4:2 a vyrovnal stav série na 1:1. (TASR)