Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2020, 20:12

Taliansky senát odobral Matteovi Salvinimu imunitu

Bude tak môcť byť súdený za údajné nezákonné zadržiavanie migrantov na lodiach kotviacich pri talianskom pobreží

Taliansky Senát, horná komora parlamentu, hlasoval vo štvrtok za odobratie poslaneckej imunity lídrovi krajne pravicovej strany Liga Severu Matteovi Salvinimu. Informovala o tom agentúra AFP.

Za odobratie Salviniho imunity hlasovalo 149 senátorov, 141 bolo proti a jeden sa zdržal, uviedla predsedníčka Senátu Maria Elisabetta Albertiová Casellatiová. Keďže je Salvini od roku 2018 členom Senátu, o jeho imunite musela rozhodovať práve horná komora parlamentu.

Odobratie imunity žiadala prokuratúra v Palerme, ktorá Salviniho vyšetruje za obmedzovanie slobody a zneužitie svojho úradu, pripomenula agentúra APA.

Salvini v auguste 2019 v čase, keď bol ministrom vnútra, v rámci svojej politiky "zatvorených prístavov" 20 dní blokoval vylodenie 80 migrantov zo záchranárskeho plavidla Open Arms. Týmto prístupom chcel EÚ prinútiť, aby sa aktívne podieľala na prerozdeľovaní migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

Salvini sa pred hlasovaním v Senáte obhajoval tým, že o zákaze vylodenia migrantov nerozhodoval sám, ale v súčinnosti s premiérom Giuseppem Contem a vtedajším koaličným partnerom Hnutím piatich hviezd. Procesu, ktorý by sa mal začať v Palerme, sa neobáva.

Inzercia

"Som hrdý, že som obhajoval Taliansko. Urobil by som to znova a urobím to znova, aj preto, že v júli prišlo šesťkrát viac (migrantov) ako za rovnaké obdobie pred rokom, keď bola Liga Severu vo vláde," vyhlásil Salvini v Senáte.

Zatiaľ čo v doterajšom priebehu tohto roka prišlo do Talianska po mori 13 400 utečencov, za rovnaké obdobie vlaňajška ich bolo len 3654.

Salviniho strana odišla v septembri 2019 z vládnucej koalície. V prípade uznania za vinného mu hrozí až 15-ročný trest odňatia slobody.

Senát už 12. februára zbavil Salviniho imunity v podobnom prípade týkajúcom sa lode pobrežnej stráže Gregoretti. Predbežné vypočúvanie sa však pre koronavírusovú pandémiu už trikrát odložilo — najnovšie je naplánované na 3. októbra na Sicílii.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)