Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2020, 17:06

Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie voči Blahovi, Fico ho chce do vedenia Smeru

Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie voči Blahovi, Fico ho chce do vedenia Smeru

Robert Fico a Ľuboš Blaha v roku 2016. Foto - TASR/Jakub Kotian

Predseda Smeru označil obvinenie za politické šikanovanie ľudí a za Blahom stojí.

Pre predsedu Smeru-SD Roberta Fica by bolo veľkým potešením, keby bol súčasťou vedenia strany poslanec Ľuboš Blaha. Povedal to na utorkovej tlačovej konferencii v parlamente. Dodal, že by s Blahom rád pracoval, keby ho aj na sneme potvrdili do funkcie podpredsedu.

„Ja si Ľuboša vážim ako inteligentného človeka a bolo by pre mňa veľkým potešením, keby bol súčasťou vedenia strany Smer-SD a veľmi rád by som s ním pracoval, pokiaľ by mu dal snem podporu, ako s podpredsedom Smeru-SD," povedal Fico.

Smer bude mať vo svojom bratislavskom sídle v sobotu pracovný snem. Fico tvrdí, že ho museli zorganizovať po tom, ako Smer-SD opustili „zradcovia", a budú preto musieť doplniť orgány strany, voliť členov predsedníctva a urobiť niektoré zmeny na pozíciách podpredsedov strany. Označil ho za rekonštrukčný snem. Veľký snem strany zároveň Fico avizuje na 9. decembra.

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová v súvislosti s poslancom Blahom informovala, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ho obvinil z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Fico obvinenie označil za politické šikanovanie ľudí a za Blahom stojí.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 3. júla 2020 obvinil Ľ. B. z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Polícia začala konať na základe trestného oznámenia. Viac informácií nie je možné poskytnúť," uviedla pre TASR Bárdyová.

Trestné oznámenie na Blahu podala podľa šéfa Smeru-SD europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Blaha je podľa neho obvinený preto, lebo na sociálnej sieti prevzal vymyslený obrázok, na ktorom bola vyobrazená prezidentka Zuzana Čaputová s textom „Žime tak, aby Martin Šmíd nezomrel nadarmo". Šmíd bol vymyslenou osobou z čias nežnej revolúcie.

„Všetci vieme, že v novembri v roku 1989 bola vymyslená smrť vymysleného človeka, ktorý mal zomrieť pri zásahu polície, len preto, aby bola vymyslená ešte väčšia miera demonštrácií v novembri 1989," priblížil Fico. Táto dezinformácia sa vtedy podľa neho úmyselne šírila a napokon sa to vyvrátilo. Blaha začal podľa Fica len historicky hodnotiť, čo sa stalo v roku 1989.

„Toto komentoval Ľuboš Blaha, že ľudia, nebláznime, predsa nemôžeme takýmto spôsobom ovplyvňovať históriu," dodal Fico s tým, že za toto je Blaha obvinený.

Inzercia

Dnes treba vedieť