Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. jún 2020

Knižná novinka

Vydali sme podmanivý príbeh (nielen) pre deti

Nadchol viacerých členov redakcie, spolupracovníkov aj podporovateľov Postoja. Vydávame český bestseller Zuzany Holasovej s názvom Podivuhodné putovanie púšťou alebo Tri P.

Vydali sme podmanivý príbeh (nielen) pre deti

Detskú knihu s hlbokým posolstvom Podivuhodné putovanie púšťou alebo Tri P, ktorú sme doma „lúskali“ s deťmi v češtine (alebo za pochodu tvorenej slovensko-češtine) vám prinášame v slovenskom vydaní. Podivuhodné putovanie púšťou spája dobrodružstvo, napätie i duchovnú hĺbku v jeden celok, veríme, že ju ocenia deti aj dospelí.

„Odporúčam! Touto cestou by mali prejsť všetky deti,“ napísala o knihe Slávka Kubíková, autorka našich bestsellerov Klub nerozbitných detí a Krotitelia displejov. 

Kniha sa hodí ako pozornosť ku koncu školského roka, na prázdniny či dovolenku alebo hodnotný darček na prvé sväté prijímanie. 

Do 25. 6. 2020 vám ju ponúkame v predpredaji so zľavou až 15 %. Knihy odosielame 25. 6. po dodaní z tlačiarne. Pripravili sme aj zaujímavý balík: knižku Podivuhodné putovanie púšťou alebo Tri P s darčekom v hodnote 8,40 eur, ktorým je audiokniha Strašidelné mesto, dostupných je 100 ks balíkov. 

Plnokrvný príbeh a podmanivý štýl

Príbeh troch súrodencov vo veku základoškolských druhostupniarov a ich bratranca z „iného cesta“, ktorého znášajú tak trochu so sebazaprením a v rámci pestovania čností, zaujme v prvom rade – dejom. Deti sa šikovne vymysleným spôsobom dostanú v úvode knihy do „inej reality“, konkrétne do púšte s hrozivým drakom, smädom, hladom atď., a dobrodružstvo sa môže začať. V dnešnej literatúre je plnokrvný príbeh vzácny. Zuzana Holasová vie spletať jeho nitky, pointy klapnú, pušky vystrelia. Ale predtým si čitateľ užije napätia aj neistoty.

To druhé, čo zaujme, je štýl. Tak ako nie je plochý a predvídateľný príbeh, nie je prvoplánový a gýčový ani jazyk a spôsob podania myšlienky. Ako ľubozvučne po česky hovorí autorka – vyhýba sa „cukrkandlovému“ duchovnu. Je vyštudovaná novinárka, dlhoročná pracovníčka vydavateľstva Albatros, autorka 11 detských kníh i poetickej zbierky. V jej vetách nie sú slová, ktoré by ste mali chuť škrtnúť, a v kapitolách odseky, ktoré by vás lákalo preskočiť.

Inzercia

Samozrejme, forma je len A. A čo obsah, B? Zuzana Holasová hovorí, že nepíše vyslovene pre deti. Ale pre každého, kto má chuť „dekódovať“. To neznamená, že potrebujete pri čítaní jej knihy pri ľavej ruke Poetický slovník a pri pravej Biblickú konkordanciu. Jej nápady sú originálne a jednoduché. Aj preto ich hltajú – osobitne v ateistických Čechách – deti a dospelí bez ohľadu na vierovyznanie. Napokon, samotná autorka bola vychovávaná v de facto ateistickej rodine a k viere bola od detstva vedená doslova „zhora“. To podstatné vie priblížiť ako osoba, ktorá veľa premeditovala.

Zvíťazte nad svoju púšťou

Čitateľ preto žasne nad presnosťou a výstižnosťou obrazov, ktoré hovoria o taktike zlého, o čistote srdca, o pýche a iných hriechoch, o kráse Krásy... Pri každom čítaní knihy – a niektorí z tvorivého tímu sme ju v rámci prípravy knihy čítali naozaj ikskrát – je sám prekvapený novými vrstvami, ktoré sa mu podarí odkryť. Podobný mechanizmus „zoznamovania sa“ funguje aj vo vzťahu k postavám. Alžbetka, Tomáš, Michal a „kukučie mláďa“ Otík sú síce deti, ale vykreslené so štedrou dávkou spisovateľského pozorovacieho talentu a výstižnej psychologickej drobnokresby. Každý je iný, každý sa vyvíja (aj uveriteľný vývoj postáv je dnes v literatúre vzácny!), každý prežíva príbeh po svojom a po svojom vstupuje aj do rozuzlenia. Viac však nechceme prezrádzať...

Prajeme vám vlastný silný zážitok z (do)putovania. Prežite ho spolu s deťmi. Podľa našej skúsenosti je optimálne čítať Tri P doma nahlas so školákmi približne od šiestich do desiatich rokov. Starší si ho budú chcieť čítať sami. Kniha v každom primerane veku vyvoláva odhodlanie zvíťaziť nad „svojou“ púšťou. A to je naše druhé prianie, ktoré adresujeme i sebe samým: nech vytrvá!

Knihu vám do 25. 6. 2020 ponúkame v predpredaji so zľavou až 15 %. Knihy odosielame 25. 6. po dodaní z tlačiane.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.