Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2020, 17:08

VšZP porušila pri zákazke s Bonulom zákon, zistil Úrad pre verejné obstarávanie

VšZP porušila pri zákazke s Bonulom zákon, zistil Úrad pre verejné obstarávanie

FOTO TASR - Pavol Zachar

Išlo o zmluvu za viac ako 1,3 milióna eur. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa porušila viackrát zákon o verejnom obstarávaní pri zákazke za viac ako 1,3 milióna eur bez DPH so spoločnosťou Bonul.

Firma nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bödöra mala zabezpečovať fyzickú bezpečnosť pracovísk štátnej zdravotnej poisťovne. Stať sa tak malo ešte v roku 2015.

Vyplýva to z kontroly Úradu pre verejné obstarávanie. 

"Porušenie zákona, ktoré malo vplyv na výsledok verejného obstarávania, bolo, že kontrolovaný sa v zmysle čiastkových zmlúv o diele v článkoch týkajúcich sa autorských práv zaviazal k možnosti úpravy diela výlučne prostredníctvom zhotoviteľa, teda úspešného uchádzača, čím zapríčinil nežiaduci stav exkluzivity, tzv. vendor lock-in, prejavujúci sa v budúcej závislosti od jediného zdroja," povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

Ďalším zisteným porušením, ktoré mohlo mať vplyv na výsledok obstarávania, bolo podľa jeho slov to, že v rámci jednej zákazky došlo k spojeniu viacerých rôznych, navzájom oddeliteľných predmetov bez možnosti predloženia ponuky na jednotlivé časti. Doplnil, že porušením bolo aj to, že VšZP v súťažnej dokumentácii uviedla a požadovala preukázať podmienky účasti týkajúce sa osobného postavenia podľa neaktuálneho znenia zákona.

Úrad kontroloval zákazku na podnet vtedajšej poslankyne Národnej rady SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Do Česka príde bojovať s pandémiou aj 28 vojenských lekárov zo Spojených štátov. Pomoc zdravotníkov z Texasu a Nebrasky dohodol s americkým veľvyslancom v Česku vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. O tom, kedy by mali doraziť, sa momentálne rokuje, informoval Český rozhlas. 

Inzercia

Inzercia