Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. august 2015

Pri nálete amerického dronu prišiel o život vodca moslimských militantov

Vodca militantnej islamistickej skupiny Džundulláh prišiel o život pri nálete amerického bezpilotného lietadla v afganskej provincii Kundúz. Džundulláh je vetvou Islamského hnutia Uzbekistanu (IHU), pôsobiaceho na území Afganistanu. IHU je viacerými krajinami sveta, vrátane Ruska a USA, označované z...

Vodca militantnej islamistickej skupiny Džundulláh prišiel o život pri nálete amerického bezpilotného lietadla v afganskej provincii Kundúz. Džundulláh je vetvou Islamského hnutia Uzbekistanu (IHU), pôsobiaceho na území Afganistanu.

IHU je viacerými krajinami sveta, vrátane Ruska a USA, označované za teroristickú organizáciu. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa na internete objavil videozáznam, v ktorom vedenie IHU prisahalo vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát.

V Uzbekistane je IHU zakázané, preto väčšina jeho vodcov a príslušníkov žije v exile, najmä v Afganistane, kde sa začiatkom 21. storočia v meste Kandahár nachádzal aj hlavný štáb hnutia.

Pri nálete amerického dronu podľa afganských zdrojov prišiel o život "Ghulám Hazrat, známy aj ako abú Hudajfa". Spolu s ním zahynuli aj jeho zástupca a traja radoví vojaci. Útok sa odohral v pondelok večer v okrese Čár Dara v provincii Kundúz.

Hovorca guvernéra provincie uviedol, že abú Hudajfa bol popredným predstaviteľom IHU a viedol boj proti afganským a koaličným jednotkám v provincii.

Agentúra DPA pripomenula, že okres Čár Dara je v posledných rokoch baštou bojovníkov fundamentalistického hnutia Taliban, najmä pre mužov uzbeckého a čečenského pôvodu.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Slovák ponúkol odmenu za zastrelenie migrantov v Gabčíkove

Slovák ponúkol odmenu za zastrelenie migrantov v Gabčíkove

Podľa šéfky policajnej akadémie a odborníčky na trestné právo Lucie Kurilovskej takýto inzerát jednoznačne vykazuje znaky trestného činu. budapest-migranti.jpg Ponuku 25 eur za zastrelenie každého jedného z migrantov, ktorí majú prísť do Gabčíkova, zverejnil na intern...

Štát chce zdravotníkov poslať na protikorupčné školenie

Štát chce zdravotníkov poslať na protikorupčné školenie

Štát chce zdravotníkov poslať na povinné protikorupčné školenie. Zabezpečovať ho má Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, navrhuje ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa svojho hovorcu Petra Bublu tak rezort plní úlohu, ktorá mu vyply...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.