Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2020, 13:52

Predseda parlamentu sa ospravedlnil Gréckokatolíckej cirkvi

Predseda parlamentu sa ospravedlnil Gréckokatolíckej cirkvi

Predseda parlamentu Boris Kollár a prešovský arcibiskup Ján Babjak pred leopoldskou väznicou. FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Pred 70 rokmi komunistický režim v Československu násilne zlúčil gréckokatolíkov s pravoslávnymi.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár sa oficiálne ospravedlnil Gréckokatolíckej cirkvi za jej protizákonné zrušenie pred 70 rokmi.

Kollár tak urobil pri príležitosti 70. výročia zákazu Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu, tzv. Prešovského soboru, v rámci slávnostného odhalenia pamätnej tabule gréckokatolíckemu biskupovi blahoslavenému Pavlovi Petrovi Gojdičovi na budove Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove. 

Predseda parlamentu Kollár sa ospravedlnil aj všetkým ľuďom, ktorých základné práva boli v tom čase významne poškodené štátnou mocou. "Mnohí gréckokatolícki kňazi a biskupi vtedy skončili v leopoldovskom väzení. Medzi nimi aj biskup Pavol Peter Gojdič, ktorý v ňom pred 60 rokmi aj zomrel," uviedol Kollár.

Ako doplnil, v dobe, keď samotný štát skĺzne z cesty slušnosti, spravodlivosti a ľudskosti, ocitnú sa za múrmi väzníc nielen páchatelia zločinov, ale aj tí, ktorí si zaslúžia tie najvyššie pocty. 

"Gojdič si dobrovoľne vybral vlastné utrpenie, aby zachránil životy mnohých Židov pred istou smrťou v koncentračných táboroch. Ohrozil vlastný život, aby zachránil blížneho. To neurobil každý jeden duchovný," uviedol predseda parlamentu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Ak americký Senát potvrdí nomináciu Rachel Levineovej do funkcie námestníčky ministerstva zdravotníctva, stane sa prvou transrodovou osobou na takom vysokom poste v administratíve USA, napísal denník The Washington Post. Na margo Levineovej nominácie Biden uviedol, že ide o "historickú a kvalifikovanú voľbu, ktorá pomôže snahám našej administratívy" v oblasti zdravotníctva. (tasr)

pred 15 minútami

Aj budúci týždeň sa budú deti vzdelávať v rovnakom režime ako počas tohto aktuálneho. Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu. Počas rokovania vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. (tasr)

pred 28 minútami

Výberové konanie na šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa skončilo neúspešne. Informoval o tom minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Kritériá podľa neho nesplnil ani jeden z piatich uchádzačov o tento post. Výberové konanie sa tak bude musieť zopakovať. (tasr)

pred hodinou

Na prechod cez hranice by sa mohol použiť covid certifikát. Obsahovať by mal buď výsledok negatívneho testu, potvrdenie o prekonaní infekcie, alebo o zaočkovaní proti ochoreniu. Certifikáty by mohli fungovať ako QR kódy v mobile. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. (tasr)

pred hodinou

Bratislava a jej mestské časti predbežne pripravili pre skríningové testovanie 290 testovacích tímov, ktoré sa dočasne pridajú k už existujúcim 19 mobilným odberovým miestam. Testovať sa bude aj vo vozidlách MHD, ktoré budú tiež slúžiť ako odberové miesta. Na niektoré miesta sa bude možné zaregistrovať online, ale väčšina miest má byť k dispozícii bez objednania. (tasr)

pred hodinou

Litovská vláda ponúkla Lotyšsku pomoc s usporiadaním tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji. V prípade, že by nevyšiel plán o spoluorganizácii šampionátu s Dánskom či Slovenskom, mohlo by sa v Litve odohrať pár zápasov z niektorej zo základných skupín. (tasr)