Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2020, 21:09

Koronavírus

V Jemene hrozí humanitárna katastrofa, mnoho ľudí umiera doma

V Jemene hrozí humanitárna katastrofa, mnoho ľudí umiera doma

FOTO TASR/AP

Situácia v najväčšom jemenskom prístavnom meste Aden je v dôsledku šírenia ochorenia COVID-19 kritická. Oznámila to v piatok organizácia Lekári bez hraníc (MSF).

V zdravotnom stredisku MSF v Adene, ktoré je jediným zariadením v južnom Jemene, kde sa liečia pacienti s ochorením COVID-19, od 30. apríla do 17. mája prijali 173 pacientov, pričom najmenej 68 z nich nákaze podľahlo.

"Pokiaľ ide o počet infikovaných ľudí v meste, v našom zdravotníckom zariadení vidíme len špičku ľadovca. Ľudia k nám prichádzajú príliš neskoro. A vieme, že množstvo ďalších ľudí nepríde vôbec - jednoducho umierajú doma," povedala manažérka operácií Lekárov bez hraníc v Jemene Caroline Seguinová.

To, že veľa chorých zostáva doma a mnoho z nich doma aj zomiera, naznačujú oficiálne štatistiky o pohreboch, podľa ktorých v uplynulom týždni zomrelo v Adene každý deň okolo 80 ľudí. Pred pandémiou tam denne zomrelo len zhruba desať ľudí.

Skutočný počet prípadov ochorenia COVID-19 však pre nedostatok testov nie je známy. Zomierajúci pacienti však majú celkom zreteľné symptómy tohto ochorenia.

Obyvatelia Adenu mali zlý prístup k lekárskej starostlivosti ešte pred prepuknutím koronavírusovej pandémie, keďže v Jemene už piaty rok trvá vojnový konflikt. Avšak ani choroby ako malária, horúčka dengue alebo chikungunya v Adene nikdy nespôsobili toľko úmrtí v tak krátkom čase, ako aktuálne ochorenie COVID-19.

"Je potrebné, aby OSN a darcovské krajiny urobili viac. A urobili to urýchlene. Nielen pre Aden, ale pre celý Jemen," povedala Seguinová s tým, že i miestne úrady musia urobiť všetko pre to, aby uľahčili prácu medzinárodným organizáciám ako sú Lekári bez hraníc.

Lekári bez hraníc prvýkrát pôsobili v Jemene v roku 1989. Od roku 2007 sú v tejto krajine nepretržite. V roku 2019 pôsobili v 12 nemocniciach a zdravotníckych centrách a ďalším viac ako 20 zariadeniam v 13 regiónoch poskytovali podporu. Organizácia tiež pomáha s liečbou pacientov s COVID-19 v centre v meste Saná.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

V pondelok na Slovensku pribudlo šesť prípadov nákazy koronavírusom, otestovali 1163 vzoriek. Hospitalizovaných je 13 pacientov, u siedmich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden.

pred 3 hodinami

Desať slovenských hokejistov figuruje na súpiskách tímov NHL pre prípravné kempy pred obnovením sezóny. Šancu dostali aj mladíci – brankár Adam Húska v New Yorku Rangers a útočník Adam Ružička v Calgary Flames.

pred 3 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 14. júla:

  • prezidentka prijme zástupcov študentov Fakulty informatiky a informačných technológií;
  • vymenuje tiež nových vysokoškolských profesorov;
  • pokračuje schôdza parlamentu – poslanci by mali hlasovať aj o návrhoch noviel potratového zákona a o novele zákona o hazarde;
  • zasadne Ústredný krízový štáb;
  • Epsteinova expriateľka Ghislaine Maxwellová prvýkrát predstúpi pred súd;
  • Spojené arabské emiráty vypustia prvú sondu, ktorá bude skúmať Mars.
pred 3 hodinami

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa podľa oficiálnych konečných výsledkov stal víťazom druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51,03 percenta hlasov. Varšavský primátor Rafal Trzaskowski získal 48,97 percenta odovzdaných hlasov. Volebná účasť bola na úrovni 68,18 percenta, čo je druhé najvyššie číslo od pádu komunizmu v Poľsku v roku 1989.

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Vedenie zámorskej NHL informovalo, že od 8. júna malo pozitívne testy na nový koronavírus 43 hokejistov. Všetci nakazení hráči sú v domácej karanténe. Medzi nimi je 30 hráčov, ktorých pozitívne testovali v klubových priestoroch, a u trinástich odhalili koronavírus mimo ligových protokolov pre druhú fázu reštartu sezóny. (TASR)

pred 13 hodinami

Česká vláda schválila návrh na zmenu ústavy, ktorý má do textu základného zákona zaviesť právo brániť seba a iné osoby za pomoci zbrane.  „Vláda dnes prerokovala senátorský návrh na zmenu ústavy,“ povedala česká ministerka spravodlivosti Marie Benešová po rokovaní vlády. Kabinet premiéra Andreja Babiša podľa Benešovej prijal súhlasné stanovisko po búrlivej debate. (TASR)