Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. 05. 2020, 16:21

Počasie

Cyklóna Amphan si v Indii a Bangladéši vyžiadala najmenej 84 mŕtvych

Evakuáciu ľudí pred prírodným živlom komplikujú opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Na 84 mŕtvych stúpol vo štvrtok počet obetí supercyklóny Amphan, ktorá v stredu zasiahla pobrežie východnej Indie a Bangladéš. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie úrady.

V indickom štáte Západné Bengálsko prišlo o život 72 ľudí, 15 z nich v Kalkate, oznámila premiérka tohto štátu Mamatá Banerdžíová. "Nikdy som nevidela katastrofu takého rozsahu," dodala s tým, že na väčšinu obetí spadol strom alebo ich zabil elektrický prúd.

Cyklóna sprevádzaná vetrom, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 190 kilometrov za hodinu, dorazila k východnému pobrežiu Indie v stredu. Vietor ničil domy a postŕhal elektrické vedenia, pričom voda zaplavila veľké plochy územia.

Cyklóna Amphan zasiahla aj susedný Bangladéš, kde úrady predtým hlásili 12 obetí na životoch.

V oblasti Bengálskeho zálivu boli v súvislosti s cyklónou evakuované milióny miestnych obyvateľov. Snahu o rýchlu evakuáciu však komplikovali opatrenia zavedené proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.

Amphan je v poradí len druhou supercyklónou zaznamenanou od začiatku meraní a prvou od roku 1999. Predchádzajúca supercyklóna si v roku 1999 vyžiadala len vo východoindickom štáte Urísa takmer 10 tisíc obetí. V roku 1970 zas počas vyčíňania cyklóny Bhola zahynulo až pol milióna ľudí.

Odporúčame