Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2020, 14:56

Od stredy dôjde k rýchlejšiemu uvoľňovaniu opatrení

Od stredy dôjde k rýchlejšiemu uvoľňovaniu opatrení

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po stretnutí s konzíliom odborníkov. FOTO TASR – Jakub Kotian

Naraz sa spustí druhá aj tretia fáza otvárania ekonomiky. Školy ani škôlky sa zatiaľ otvárať nebudú.

Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii s názvom „Sloboda je zodpovednosť“ po pondelkovom stretnutí s konzíliom odborníkov a epidemiológov. Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu na Slovensku sa môžu od stredy 6. mája spojiť fázy 2 a 3 z plánu otvárania prevádzok.

Otvorí sa tak krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania, kaderníctva, pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužby, bohoslužby a umožní sa aj konanie svadieb. Obchody však v nedeľu ostávajú naďalej zatvorené.

Tiež sa otvoria obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. Všetko za prísnych hygienických podmienok.

Podľa Matoviča sa z tzv. druhej fázy plánu otvárania povoľuje krátkodobé ubytovanie s donesením jedla do izby. Izby musia byť s WC a kúpeľňou, ale bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná.

Taxíky musia byť s namontovanou deliacou stenou, ktorá napríklad fóliou oddeľuje vodiča od radu zadných sedadiel so zákazníkom.

V prípade verejného stravovania na vonkajších terasách budú musieť byť okraje stolov od seba vzdialené dva metre. Povinnosťou bude aj dezinfekcia všetkých dotykových plôch po každom zákazníkovi. Za stolom budú môcť sedieť najviac dvaja ľudia, prípadne členovia rodiny. Vnútorná časť reštaurácií bude stále uzavretá. Sociálne zariadenia sa budú dezinfikovať každú hodinu.

Premiér sa chce vo veci vonkajších terás ešte stretnúť so zástupcami Únie miest Slovenska a ZMOS-u a prediskutovať s nimi aj možnosť zabratia väčšieho množstva verejných priestorov, a to aj mimo určených terás. Rovnako ich chce požiadať o úľavu z nájmu terás. Ako príklad uviedol mesto Trnava.

V rámci obchodov s predajom odevov bude umožnené ich skúšanie. V takom prípade však musí dôjsť k ich odloženiu bokom na 24 hodín.

V nedeľu budú špeciálne bohoslužby pre seniorov

Premiér priblížil, že po dohode s Konferenciou biskupov Slovenska by mali byť v kostoloch vyznačené miesta, kde môžu ľudia sedieť a stáť. V prípade bohoslužieb premiér odporúča aj špeciálnu samostatnú nedeľnú omšu či obrady výlučne len pre seniorov. Účasť na bohoslužbách nebude vekovo limitovaná. 

Inzercia

Matovič vysvetlil, že počet ľudí na omšiach nebude obmedzený podľa rozlohy kostola, teda nebude platiť pravidlo 25 štvorcových metrov na jednu osobu. Ako argument uvádza, že v prípade kostola ide o priestor s väčším objemom vzduchu a menším pohybom ľudí.

Ľudia budú musieť byť v kostoloch od seba vzdialení v každom smere dva metre a budú môcť sedieť len v každej druhej lavici na presne vyznačených miestach. Dvojmetrová vzdialenosť platí aj mimo lavíc. Samotná omša bude skrátená. Platí zákaz pre podávanie rúk. Odporúča sa aj priebežné vetranie a prijímanie sa bude podávať len do rúk. Rovnako platia prísne hygienické opatrenia s obmedzeným počtom ľudí, povinné nosenie rúšok a dezinfekcia rúk aj počas bohoslužieb.

Kĺzavý medián pri prechode medzi fázami sa zníži z hodnoty 150 na 50. K štvrtej fáze podľa premiéra nedôjde skôr ako o dva týždne. V tejto etape sú totiž podľa jeho slov zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom. Matovič však pripúšťa, že v prípade štvrtej fázy môže dôjsť aj k istému rozkúskovaniu na viacero etáp, ako aj k osobitnému vyňatiu niektorých bodov. 

Školy a škôlky ostávajú zatvorené

Naďalej ostávajú zatvorené kiná, divadlá či nákupné strediská. Platí to aj pre školy a škôlky, vnútorné športoviská, kúpaliská, ubytovanie so všetkými ponúkanými službami, stravovanie v interiéroch reštaurácií či jedální. Zakázané sú aj hromadné športové podujatia. Vo veci otvárania škôl premiér avizoval, že prebiehanie samostatných stretnutí na túto tému len začalo.

Podľa predsedu vlády sa pracuje s viacerými scenármi. Či už návratu detí do škôl podľa veku, či na základe toho, v akej profesii pracujú ich rodičia. Podľa premiéra by sa do škôl mohli najskôr dostať deti zdravotníkov, učiteľov, policajtov a vojakov. V súvislosti s otváraním škôl vyhlásil, že pôjde o "chirurgický rez".

Vzhľadom na uvoľnenie otvárania prevádzok sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených hygienických podmienok. Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti okrem osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Dôjde aj ku kontrolám z radov úradov regionálnej hygieny, ako aj polície.

Témou podľa premiéra na teraz nie je ani zrušenie povinnej štátnej karantény. "Keď dokážeme nájsť rovnako bezpečnú alternatívu, nevylučujeme, že prístup zmeníme," poznamenal. Na Slovensku je podľa premiéra stále od 1 600 do 4-tisíc nakazených ľudí.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa by v nasledujúcich týždňoch mohlo dôjsť aj k testovaniu reprezentatívnej vzorky slovenskej populácie na imunitu voči koronavírusu SARS-Cov-2, pobdobne ako sa v minulosti testoval imunitný stav pri osýpkach a ďalších ochoreniach.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

„Dnes sme všetkým poslancom poslali list, kde ich žiadame, aby nám pomohli ako dobrovoľníci počas testovania, ktoré nás ešte čaká. V každom klube sú lekári a sestry, som zvedavý, či sa zapoja a pomôžu aj z iných poslaneckých klubov,“ oznámil minister obrany Jaroslav Naď. 

pred 5 hodinami

„Testovanie dopadlo nad očakávania dobre. Chcel by som vyzdvihnúť úžasný prejav zodpovednosti ľudí. Niekedy aj dve hodiny stáli v rade, ale boli vďační. Dúfam, že ľudia budú reagovať rovnako aj budúci víkend,“ zhodnotil tri dni testovania minister obrany Jaroslav Naď.