Docentúra rýchlo a draho. Zn. Slovensko
V poľskom týždenníku Wprost vyšiel rozsiahly analytický text Naukowe szalbierstwo o korupčných a nekvalitných habilitáciách Poliakov na Slovensku. 800px-univerzitaruzomberok13slovakia1.jpg Téma, o ktorej už pred vyše rokom otvorene hovoril bývalý rektor Katolíckej uni...

V poľskom týždenníku Wprost vyšiel rozsiahly analytický text Naukowe szalbierstwo o korupčných a nekvalitných habilitáciách Poliakov na Slovensku.
Téma, o ktorej už pred vyše rokom otvorene hovoril bývalý rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa, očividne v Poľsku stále žije. Zasępa kritizoval pochybné habilitácie na Pedagogickej a Teologickej fakulte KU a jeho zásluhu na odhaľovaní problému Wprost priamo spomína. Napriek tomu tieň padá na celú Katolícku univerzitu, ba širšie. Vzbudzuje dojem, akoby tieto praktiky vyhovovali práve cirkvi...
Po Katolíckej univerzite je totiž hneď druhá na zozname „udeľovačov titulov“ Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, spojená so svojím zakladateľom MUDr. Vladimírom Krčmérym, známym až hrdinskou pomocou chorým a trpiacim po celom svete. Akoby ľudia s povesťou svätosti pri obchádzaní pravidiel v akademickom svete nemali výčitky svedomia...
Poľských docentov s titulom zo Slovenska prezývajú kolegovia „Słowacy“. Keď na zozname účastníkov konferencie vidia „Slovákov“, nehlásia sa tam. „Slovákom“ nerecenzujú knihy. To, že „Slováci“ deformujú poľský akademický systém, už prerokúval Sejm a poľské ministerstvo zahraničia oficiálne intervenovalo na KU. Mená „Slovákov“ sú verejne známe a vo vedeckej komunite ľpie na nich biľag. Wprost ako typického „Slováka“ uvádza napr. kňaza a profesora Jana Zimneho, ktorý na Pedagogickej fakulte KU v roku 2005 obhájil diplomovú prácu, v apríli 2006 doktorát a v júni 2006 docentúru. On bol, mimochodom, školiteľom dizertačnej práce Márie Fűlőp Erdő, sestry maďarského kardinála Erdőa. Kauze jej autoplagiátu sa už dlhšie venuje denník SME.
Wprost sa pýta, prečo sa na taký vypuklý problém doteraz nenašlo systémové riešenie. A sám si odpovedá – pravdepodobne aj preto, lebo poľská vláda sa nechce hašteriť s poľským episkopátom. Zo slovenských habilitácií totiž vo veľkom profitujú práve poľskí kňazi a vďaka nim následne poľské katolícke vysoké školy, ktorým „Slováci“ môžu garantovať študijné odbory.
Ďalší dôvod pýtať sa, prečo práve v cirkvi... Prečo tí, ktorí inak dobre rozlišujú, čo je dobré a čo zlé, a ktorých ľudia (vo farnostiach, v nemocniciach, vo verejnom živote) poznajú ako naozaj cnostných, považujú za cnosť obchádzanie pravidiel. Hľadať v tom len 25-ročnú neutíchajúcu ozvenu socializmu, keď boli pravidlá objektívne nemorálne, by bolo málo.
Reakcia Vedenia KU v Ružomberku
Zdieľať
Zdá sa, že sa nám v cirkvi nebezpečne opakuje niečo, čomu by pasovalo meno Sokolov syndróm. Neveriť pravidlám a nezaťažovať sa nimi, ale v záujme svojich účelov posvätiť aj iks účtov a ypsilon fondov. Nikto nemusí kradnúť, nikto nemusí obohacovať samého seba – „iba“ sa netransparentne šafári. Tam pomôžeme, tam si niekoho zaviažeme, tam promptne vybavíme, tam prejavíme veľkorysosť a tam zasa moc. Moc má svoju moc.
Podľa Wprostu by sa do konca roka mala zmeniť medzištátna dohoda o uznávaní diplomov – prenosné ostanú len doktoráty; slovenské docentúry a profesúry sa budú musieť v Poľsku nostrifikovať. Škoda poctivého úsilia akademikov v odboroch mimo sociálnej práce, pedagogiky či teológie. Škoda dobrého mena vysokých škôl spojených s cirkvou i cirkvi samotnej.
Božie Bohu, cisárovo cisárovi. Aj druhá polovica stále stojí v Písme čierne na bielom.
Terézia Rončáková
Autorka je spolupracovníčka Postoy.sk, učí na KU v Ružomberku.
Ilustračné foto: wikipedia.org