Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2020, 16:09

Prezidentka Čaputová Rade Európy: Neratifikujeme Istanbulský dohovor

Prezidentka Čaputová Rade Európy: Neratifikujeme Istanbulský dohovor

Hlava štátu. Foto: TASR/Jakub Kotian

Prezidentka informovala Radu Európy o postoji Slovenska k Istanbulskému dohovoru.

Prezidentka Zuzana Čaputová v nadväznosti na rozhodnutie Národnej rady SR vo štvrtok odoslala list Rade Európy, v ktorom informuje o tom, že SR sa nemôže stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. Dohovor nebude prezidentkou ratifikovaný.

TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Keďže nevyhnutnou podmienkou ratifikácie dohovoru je vyslovenie súhlasu NR SR, k čomu však nedošlo, tento dohovor nebude prezidentkou ratifikovaný,“ priblížil Strižinec. Doplnil, že Čaputová v minulosti opakovane uviedla, že v prípade, ak parlament rozhodne o dohovore ústavne predpísaným spôsobom, bude rešpektovať vôľu poslancov.

Počas februárovej mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady poslanci odmietli Istanbulský dohovor. Parlament tak nevyslovil súhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. 
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Združenie vyzvalo obce a mestá, aby prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či stiahli obecné vlajky na pol žrde. (tasr)

pred hodinou

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.