Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2020, 15:49

Prezidentka prijala demisiu ministra Sólymosa, rezort dočasne povedie Érsek

Prezidentka prijala demisiu ministra Sólymosa, rezort dočasne povedie Érsek

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa. Foto – TASR/Jakub Kotian

László Sólymos nevylúčil, že by po voľbách mohol byť opäť ministrom, závisí to podľa jeho slov od podpory voličov.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok prijala demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd). Vedením Ministerstva životného prostredia SR dočasne poverila ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd).

„Rozhodnutie pána Sólymosa, ktorý rezignoval na svoj post, oceňujem ako akt sebareflexie, ku ktorému dospel z vlastnej vôle a nie na nátlak zvonku. Schopnosť prijať zodpovednosť za svoju chybu by mala byť výbavou každého verejného činiteľa, lebo bez nej nemôžeme zlepšiť kvalitu nášho verejného života. Pán Sólymos túto schopnosť preukázal a to nie je na Slovensku bežné,“ povedala prezidentka a ocenila jeho doterajšiu prácu vo vedení rezortu.

Hlava štátu vyzdvihla Sólymosov prístup a odhodlanie „zmeniť pomery na ministerstve, aby zodpovedali nárokom a požiadavkám doby“. Ocenila napríklad vznik Inštitútu environmentálnej politiky ako analytickej jednotky na MŽP, ako aj prípravu a schválenie Stratégie environmentálnej politiky SR do roku 2030.

Pozitívne vníma podľa vlastných slov aj viaceré legislatívne opatrenia ako napríklad lex Žitný ostrov, novelu zákona o odpadoch či zálohovanie PET fliaš. Vyzdvihla tiež záväzok vlády SR dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Sólymos odišiel z čela ministerstva po incidente z 22. januára v centre Bratislavy, do ktorého sa zapojil spolu s bratom v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici. Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci trestného činu výtržníctva a trestného činu poškodzovania cudzej veci.

Ministrom sa stal Sólymos po parlamentných voľbách v roku 2016. Do vedenia rezortu prišiel z pozície šéfa parlamentného klubu, životnému prostrediu sa predtým nevenoval. Po demisii vlády z 15. marca 2018, ktorá sa uskutočnila po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa Sólymos 22. marca 2018 opäť stal ministrom životného prostredia SR a vicepremiérom slovenskej vlády.

Prezidentka vyzvala na lepšiu vymožiteľnosť práva v oblasti životného prostredia

Je veľmi dôležité, aby sme aj v oblasti životného prostredia zásadným spôsobom zlepšili vymožiteľnosť práva, vyhlásila prezidentka po prijatí demisie. Podľa hlavy štátu je tiež dôležité, aby sa rozšírili možnosti občianskej participácie pri posudzovaní projektov, ktoré majú vplyv na životné prostredie a skvalitňovala sa účasť verejnosti pri tvorbe environmentálnej legislatívy.

Čaputová tiež podľa svojich slov dúfa, že každý minister životného prostredia bude dbať na to, aby štátne orgány zriadené na ochranu životného prostredia boli plne rešpektované, „aby si mohli efektívne plniť úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona“. V tejto súvislosti pomenovala Štátnu ochranu prírody SR a Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

Podľa prezidentky je toto ministerstvo životne dôležitým rezortom, ktorého váha v budúcnosti bude narastať. „Ak by to bolo inak, malo by to veľmi neblahé následky na náš život a budúcnosť republiky,“ dodala.

Inzercia

Hlava štátu pripomenula, že podľa správy Európskej agentúry pre životné prostredie v dôsledku znečisteného ovzdušia na Slovensku ročne predčasne zomrie približne 5 400 ľudí. Je preto podľa nej dôležité chrániť a zlepšovať kvalitu vzduchu a toto prírodné bohatstvo efektívnejšie brániť. „Je najvyšší čas, aby sa kompetenčné spory medzi ministerstvom životného prostredia a ministerstvom pôdohospodárstva racionálne vyriešili a neboli dôvodom či zámienkou na to, aby sa dôležité rozhodnutia odkladali,“ upozornila Čaputová.

Érsek chce pokračovať v začatej práci

Érsek sa po prevzatí vedenia rezortu poďakoval Sólymosovi. „Chcem pokračovať, a nie ukončiť jeho prácu, nechať to otvorené, aby ďalší minister, ktorý príde z nových volieb, mohol nadviazať a pokračovať. Myslím si, že je to dobre naštartované ministerstvo,“ povedal Érsek s tým, že Sólymos bude vždy k dispozícii, keby potreboval s niečím poradiť.

Na otázku, či bude dávať pozor na krížové záujmy oboch rezortov pod jeho vedením, odpovedal, že chce prejsť s oboma ministerstvami ku koncu volebného obdobia tak, „aby nedošlo k havárii“.

Sólymos na otázku, či si vie predstaviť, že by sa do vedenia rezortu po voľbách vrátil, odpovedal, že to závisí od podpory voličov. „Keď mi voliči dajú podporu, tak áno,“ skonštatoval.

Za jeden z najväčších úspechov rezortu pod svojím vedením považuje napríklad schválenie zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Rovnako vyzdvihol celkovú prácu environrezortu. „Myslím si, že životné prostredie sa dostalo v povedomí spoločnosti na úplne inú úroveň,“ podotkol.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) si myslí, že Érsek nebude mať problém viesť rezort, pretože v ňom Sólymos nechal „šikovnú skupinu kvalitných ľudí“. Jediného, čoho sa Érsek bude musieť vo funkcii vyvarovať, je podľa slov premiéra krížové riadenie. „Aby sám sebe ako ministrovi dopravy nevydával povolenia ako minister životného prostredia na nejaké stavby,“ poznamenal premiér.

Pellegrini si zároveň myslí, že v tejto zostave už vláda dovládne. Tvrdí, že v žiadnom rezorte neeviduje pnutia, ktoré by smerovali k demisii ďalšieho ministra. „V mojej vláde došlo dnešným dňom k dvom výmenám,“ povedal premiér s tým, že doteraz odišla z funkcie okrem Sólymosa len ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Na otázku o exministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi reagoval tým, že ho nepočíta do svojej vlády, pretože bol vo funkcii veľmi krátko.

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.