Oplatí sa mať cirkev? V Rakúsku majú analýzu

Cirkev a rehoľné komunity majú dôležitý význam pre ekonomiku štátu. Tak znejú závery štúdie, ktorá porovnáva hospodársky prínos cirkvi a celospoločenské náklady na ňu. 

Analýzu ekonomického prínosu cirkvi dalo vypracovať vedenie Rímskokatolíckej cirkvi v Rakúsku. Píšu o tom Lidové noviny, ktoré majú štúdiu k dispozícii.

„Spoločnosť a daňoví poplatníci výrazne profitujú z hodnôt, ktoré cirkev vytvára,“ píše sa v obsiahlej analýze, ktorú spracoval viedenský inštitút IHS.

Rímskokatolícka cirkev dáva v Rakúsku prácu 158-tisíc ľuďom, čo znamená, že je najväčší zamestnávateľ v krajine. Plus ďalších 14-tisíc katolíkov a katolíčok pracuje v rôznych sociálnych službách cirkvi bez nároku na mzdu.

Okrem toho, cirkev sa stará vo svojich zariadeniach a detských domovoch o 37-tisíc detí. Cirkevné nemocnice a hospice majú kapacitu 47-tisíc lôžok. Navyše, cirkevní opatrovníci sa starajú o päťtisíc Rakúšanov. Cirkev má tiež v správe 13,5-tisíca chránených pamiatok, do ktorých pravidelne investuje.

„Celkovo sa dá hodnota, ktorú cirkev priamo či nepriamo vytvára, vyčísliť ročne na 6,65 miliardy eur, čo predstavuje 2,36 percenta hrubého domáceho produktu,“ citujú Lidové noviny štúdiu.

Cirkev priamo či nepriamo vytvára ročne hodnotu na úrovni 6,65 miliardy eur, čo predstavuje 2,36 percenta HDP."

Zdieľať

Lidovky ďalej pripomínajú, že mnohé cirkevné rády v Rakúsku úspešne podnikajú. Napríklad kláštor premonštrátov v hornorakúskom Aigen-Schlägle. Rehoľníkom tam patrí skoro sedemtisíc hektárov lesa, rybníky, pole, dve vodné elektrárne, lyžiarske stredisko, reštaurácie, horský hotel či pivovar. Kláštor zamestnáva 200 miestnych ľudí.

Sociológovia podľa Lidoviek spočítali, že ročne Rakúšania vydajú na cirkev zo svojich daní 3,48 miliardy eur. Oproti tomu cirkev na všetkých daniach odvedie štátu 3,35 miliardy eur.

Spoločnosť tak reálne prispeje cirkvi iba 130 miliónov eur. Za to podľa štúdie však dostane od cirkvi hodnotu za minimálne dalších šesť miliárd.

-rp-
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo